Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Beskidy pozazdrościły Pieninom i powstanie Velo Żywiec? To będzie turystyczny HIT! Jak w Czorsztynie, trasa dookoła jeziora... i nie tylko!

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Łukasz Zalega
Łukasz Zalega
Turystyka. Kilka lat temu w Pieninach powstała trasa rowerowa wokół Jeziora Czorsztyńskiego - Velo Czorsztyn. Malownicza trasa liczy sobie ok. 30 km. i stała się absolutnym turystycznym hitem w Małopolsce! Z roku na rok otwierane są tam kolejne lokale przy trasie, infrastruktura staje się coraz bogatsza. Trasa zyskała już tytuł najpiękniejszej w Polsce! Czy z podium zrzuci ją Velo Żywiec? W woj. śląskim powstanie gigantyczna infrastruktura rowerowa za kwotę blisko 200 milionów złotych! Velo Soła, Velo Beskid... - będzie ok. 250 km. nowych tras rowerowych!

Zobacz zdjęcia - kliknij TUTAJ!

Turystyczny hit z Małopolski! Trasa rowerowa wokół Jeziora Czorsztyńskiego

Wokół Jeziora Czorsztyńskiego powstała kila lat temu trasa Velo Czorsztyn. Malownicza ścieżka rowerowa liczy sobie ok. 30 kilometrów - specjalnie dla niej wybudowano również sporo mostów i kładek. Z roku na rok przybywa tam rowerzystów, infrastruktura również się rozwija. Jak grzyby po deszczu powstają kolejne parkingi, restauracje przy trasie, punkty serwisowe...

Ł. Zalega

Z rowerowego siodełka można podziwiać pobliskie Pieniny, Gorce czy Tatry. Trasa zahacza również o zamek w Niedzicy lub Czorsztynie. Ogólna wartość inwestycji wniosła 19 mln zł, z czego ponad 9 mln zł pochodziło z funduszy unijnych.

Ścieżka została okrzyknięta przez wielbicieli dwóch kółek najpiękniejszą w Polsce! Czy z podium zrzuci ją trasa w Beskidach? Plany są wspaniałe a koszt inwestycji to blisko 200 milionów złotych!

Beskidy - powstanie ok. 250 km. tras rowerowych!

W samo południe w poniedziałek, 27 listopada, w żywieckim magistracie odbyła się konferencja prasowa dotycząca złożenia wniosku na rewitalizację Jeziora Żywieckiego i Międzybrodzkiego. Uczestniczyli w niej przedstawiciele stowarzyszenia Aglomeracja Beskidzka, Związku Międzygminnego ds. Ekologii w Żywcu, Urzędu Miejskiego w Żywcu oraz urzędów gmin Czernichów i Łodygowice.

– Stoimy przed momentem złożenia wniosku dotyczącego projektu, który będzie realizowany zespołowo przez miasto Żywiec oraz gminy Łodygowice i Czernichów. Partnerem do tego projektu są również Wody Polskie. (...) Na to ogromne wyzwanie przeznaczone zostanie prawie 200 mln złotych. Projekt będzie realizowany w naszym imieniu przez Związek Międzygminny ds. Ekologii w Żywcu – powiedział Antoni Szlagor, burmistrz Żywca.

Jak zaznaczył, zagospodarowanie brzegów Jeziora Żywieckiego zostało wpisane jako jeden z kluczowych projektów Aglomeracji Beskidzkiej. Obecnie trwa spełnianie określonych procedur. Czas zakończenia całego projektu to 2026 r.

Oficjalna nazwa projektu brzmi „Rozwój zeroemisyjnej mobilności nad Jeziorem Żywieckim i Międzybrodzkim”. Paweł Niklewicz, dyrektor biura Aglomeracji Beskidzkiej, zaznaczył, że sercem tego przedsięwzięcia będzie infrastruktura rowerowa.

– Będzie to cała sieć tras rowerowych, które powstaną w ciągu najbliższych lat. Dzięki temu, Żywiec stanie się jednym z najważniejszych węzłów rowerowych na mapie województwa śląskiego. A dokładnie to Jezioro Żywieckie, bo od pętli wokół jeziora będą rozchodzić się trasy w sześciu różnych kierunkach – wskazał Paweł Niklewicz.

W ramach projektu powstanie około 40 km tras rowerowych na obszarze trzech gmin, natomiast w ujęciu całej Aglomeracji Beskidzkiej będzie to około 250 km.

Jak przebiegać będą trasy rowerowe?

– Fragmenty są już gotowe. Wykorzystane zostanie to, co istnieje, a na bazie tej infrastruktury powstaną nowe produkty. W przyszłym roku powinniśmy pojechać trasą nr 611, zwaną Velo Soła, na odcinku z Rajczy do Jeziora Żywieckiego. Docelowo ta trasa będzie ciągnąć się od źródeł Soły w miejscowości Rajcza do Jeziora Żywieckiego, następnie wokół niego i wzdłuż Jeziora Międzybrodzkiego, a dalej w kierunku północnym, łącząc się z wiślaną trasą rowerową w okolicach Oświęcimia – powiedział Paweł Niklewicz.

W projekt wchodzi również powstanie trasy nr 615, która przebiegać będzie od Żywca, wzdłuż rzeki Koszarawa, aż do Jeleśni. Jedną z najważniejszych tras będzie ta oznaczona nr 17, czyli krajowa trasa rowerowa. Będzie ona mijać Jezioro Żywieckie od strony zachodniej, rozciągając się od linii Wisły w Czechowicach-Dziedzicach aż do granicy ze Słowacją. Oprócz tego, istotna będzie trasa nr 614. Obejmie ona odcinek od Przełęczy Salmopolskiej, przez gminy Buczkowice, Łodygowice, Łękawica, Gilowice, Ślemień, do granicy z województwem małopolskim. Docelowa nazwa tej trasy to Velo Beskid.

W związku ze zmianami, które będą zachodzić na brzegach Jeziora Żywieckiego, burmistrz Żywca zaznaczył, że zostawia „otwarty temat” między innymi dla przedsiębiorców, właścicieli działek na tym terenie oraz różnych stowarzyszeń i organizacji.

– Wykonujemy to, co do nas należy. Ale każdy kto ma kawałek ziemi może uzgodnić z Wodami Polskimi, że chciałby zrobić w tym miejscu restaurację, wypożyczalnie sprzętu czy miejsce, w którym będzie prowadzić działalność kulturalną. (…) Dajemy możliwość, aby każdy mógł skorzystać, jeśli tylko chce zrobić coś nad Jeziorem Żywieckim – zapewnił Antoni Szlagor.

Beskidy pozazdrościły Pieninom i powstanie Velo Żywiec? To b...

Zakres prac dla gmin Łodygowice i Czernichów oraz miasta Żywiec

Wśród zadań dla Żywca znalazła się modernizacja ścieżki rowerowej od skrzyżowania ul. Sadowej z ul. Słonki do boiska Górala Żywiec wraz z budową ścieżki od kładki na Leśniance do granicy z gminą Radziechowy-Wieprz. Kolejne prace związane ze ścieżkami rowerowymi będą prowadzone na odcinkach od Działów Zadzielskich do gminy Czernichów, od granicy gminy Łodygowice, od mostu trzebińskiego do granicy gminy w Świnnej, od mostu na Niwy do granicy z gminą Lipowa, od Rynku do skrzyżowania ul. Sienkiewicza i Żeromskiego oraz od ronda na Krakowskiej do źródełka przy ścieżce pieszo-rowerowej, a także od Rynku przez ul. Komonieckiego i Moszczanicką do skrzyżowania z ul. Krakowską. W planach są także: budowa parkingu dla rowerzystów w Żywcu Moszczanicy oraz montaż monitoringu i oświetlenia.

Jak powiedział Marcin Zyzak, sekretarz gminy Łodygowice, zakres projektu w Łodygowicach podzielono na siedem podgrup. Dwie z nich to budowa ścieżki pieszo-rowerowej w Zarzeczu nad jeziorem i powstanie w jej ciągu kładki. W planach są również budowa ścieżki rowerowej wzdłuż drogi ekspresowej S1, ciągu pieszo-rowerowego prowadzącego do jeziora oraz traktu pieszo-jezdnego do Centrum Sportu i Rekreacji Morgi w Łodygowicach, którego budowa ma rozpocząć się w przyszłym roku. Ostatnie dwa elementy dotyczą budowy ścieżki rowerowej łączącej ul. Przemysłową z drogą techniczną przy S1 w Łodygowicach oraz przygotowania kładki nad Żylicą w Zarzeczu do stacji PKP Pietrzykowice.

Gmina Czernichów wybuduje 4,5-km ścieżkę-rowerową na odcinku od granicy z gminą Żywiec do granicy z gminą Łodygowice. W zakres jej działań wchodzą też budowa ścieżki wzdłuż Jeziora Międzybrodzkiego, której długość szacowana jest na 11,4 km, budowa węzła przesiadkowego w centrum Międzybrodzia Bialskiego i modernizacja węzła przesiadkowego w centrum Czernichowa.

– Część zewnętrza finansowania tego projektu jest ustalona na 35 mln euro, czyli wynosi około 150 mln złotych. Pozostaje część udziału własnego. Chcemy, podobnie jak w przypadku budowy sieci kanalizacyjnej i wodociągowej, zaproponować gminom, że Związek zaciągnie kredyt, a gminy w formie porozumień będą ten kredyt spłacały w następnych latach, przez około 15-20 lat. Oprócz tego, jako związek międzygminny, będziemy chcieli prowadzić nadzór nad realizacją tego przedsięwzięcia – powiedział Józef Bednarz, przewodniczący Zarządu Związku Międzygminnego ds. Ekologii w Żywcu.

– Najtrudniejsze prace dotyczą Jeziora Międzybrodzkiego. Tam rzeczywiście będzie duży zakres zadań związany z uzupełnieniem terenu, po którym poprowadzone zostaną ścieżki. W najbliższym czasie wykonamy badanie głębokości tego zbiornika w obrębie brzegów, żeby zorientować się, co do technik, które będziemy mogli zastosować – dodał.

Koszty inwestycji dla Żywca oszacowano na 63 mln zł, w tym wkład własny 9 mln 450 tys. zł. Dla gminy Łodygowice przewidziany koszt to 47 mln 243 tys. zł, przy wkładzie z budżetu gminy w wysokości 7 mln 86 tys. zł. Natomiast koszt inwestycji realizowanych przez gminę Czernichów ma wynieść 43 mln zł, w tym wkład własny – ok. 6 mln 450 tys. zł.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto