Gilowice: Udane wiosenne skoki narciarskie igielicie

ŁUG
Międzynarodowe zawody w skokach narciarskich o puchar Śląskiej Rady Wojewódzkiej LZS przeprowadzono na skoczniach w Gilowicach.

W zmaganiach wystartowali najmłodsi skoczkowie z Polski oraz Czech. W zawodach wzięło udział łącznie 115 skoczków, w tym 12 dziewczyn. Zawodnicy reprezentowali 10 klubów z Polski oraz 3 z Czech (TJ Sokol Koz-łowice, TJT Trinec oraz TJT Frensztat).

Zawody przeprowadzono w siedmiu kategoriach wiekowych. Na skoczni HS 19 rywalizowali skoczkowie z rocznika 2002 i młodsi.
– Poziom rywalizacji był wysoki – mówi Henryk Pasko, szef Parafialnego Klubu Sportowego Olimpijczyk Gilowice.

Najlepsi byli Rojek Oskar z Wisły Zakopane, Tabach Dawid z Kozłowic i Gąsienica Maciej z AZS Zakopane. W roczniku 2001 zwyciężył Mateusz Gruszka z AZS Zakopane, przed swoim kolegą klubowym Marcinem Ogórkiem, a na miejscu trzecim uplasował się Dawid Kurek z Wisły Ustronianki.
W kategorii dziewcząt młodszych wygrała Hoferova Lucie z Frenstat, wyprzedzając swoją koleżankę klubową Klarę Ku-beckovą oraz Wiolettę Wątroba z Olimpijczyka Gilowice.

Pozostali skoczkowie rywalizowali na skoczni HS 25. W kategorii dziewczyn wygrała Monika Luber z Olimpijczyka, przed Kingą Rajdą z Sokoła Szczyrk i Katarzyną Pałasz z UKS Soł-tysianie Stare Bystre.

Wśród osób z rocznika 2000 pierwsze miejsce zdobył Stawowy Łukasz z Olimpijczyka, który wyprzedził zawodnika z Czech Ondreja Krpec, a trzecie miejsce
zdobył Mieczysław Kotłaś z AZS Zakopane.

Wśród skoczków z rocznika 99 najlepszy był Paweł Wąsek z Olimpii Goleszów, który wyprzedził Roberta Szymeczek z TJ Trinec oraz Bartosza Czyża z Wisły Ustronianki. Kantor Lukas okazał się najlepszym skoczkiem w roczniku 98, pokonując Andrzeja Pałasza z UKS Sołtysianie Stare Bystre oraz Pawła Twardosza z Olimpijczyka.

W kategorii amator wystartowali zawodnicy, którzy na co dzień nie są członkami żadnego klubu, ale mają własny sprzęt i sami trenują. Najlepszy okazał się Zbynek Mikeska z Kozłowic (Czechy) , drugie miejsce zdobył Krzysztof Leśniak, a trzecie Krzysztof Tota (ze Skawiny koło Krakowa). W kategorii tej startowali także zawodnicy z Łodzi i Dąbrowy Górniczej.

Dobrze spisali się też pozostali zawodnicy z Olimpijczyka. Wśród dziewcząt, Anna Twardosz była siódma, a Paulina Twardosz dziewiąta.

Wśród najmłodszych Patryk Wątroba był ósmy, Bartłomiej Klimowski siódmy. Jarosław Krzak w roczniku 2000 zajął piąte miejsce, a Łukasz Dyrcz był szósty w roczniku 99. Wśród zawodników rocznika 98 Dominik Kastelik zajął czwarte miejsce, z kolei Mateusz Dyrcz był piąty.
Po zakończeniu zawodów odbyła się dekoracja skoczków.

Trzech najlepszych danej kategorii otrzymało puchary, trzech kolejnych statuetki. Pierwsza dziesiątka została nagrodzona dyplomami, a wszyscy pozostali otrzymali pamiątkowe kalendarze. Organizatorem zawodów były PKS Olimpijczyk Gilowice oraz Śląskie Wojewódzkie Zrzeszenie LZS w Katowicach.

Zawody dofinansowano ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.