18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Gimnazjaliści od wtorku do czwartku mieli wytężone umysły, bo pisali egzaminy na zakończenie szkoły

ŁUG
Egzamin w żywieckim Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II.
Egzamin w żywieckim Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II. Łukasz Gardas
Choć dzisiaj gimnazjaliści z całego kraju już odpoczywają, to przez ostatnie trzy dni musieli mieć mocno wytężone umysły. Od poniedziałku do środy w całej Polsce odbywały się bowiem testy gimnazjalne na zakończenie szkoły. W pierwszy dzień uczniowie ostatnich klas zmagali się z częścią humanistyczną (zagadnienia z języka polskiego, literatury, historii, wiedzy o społeczeństwie, filozofii i sztuki). W drugi dzień stawili czoła etapowi matematyczno-przyrodniczemu, natomiast wczoraj pisali egzamin z języków obcych.

W województwie śląskim do egzaminu przystąpiło prawie 47 tys. gimnazjalistów z 765 palcówek.

W Żywcu testy pisało 346 uczniów z trzech szkół, a na terenie całego powiatu żywieckiego było to aż ponad 1,5 tysiąca osób.

W którym wieku działa się akcja "Pana Tadeusza", w jakim państwie leży Monte Cassino, co tam się stało oraz co tam się teraz znajduje? To tylko niektóre pytania, jakie zawarte były w humanistycznej części testu gimnazjalnego 2011.
Z wtorkową częścią było niestety sporo problemów.
– Uczniowie byli niezadowoleni z pytań, bo nie spodziewali się, że będzie aż tak dużo historii – twierdzi Mirosław Staszkiewicz, dyrektor żywieckiego Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II, w którym do egzaminów przystąpiło 58 uczniów kończących w tym roku edukację w tej placówce.

Było na przykład zadanie, w którym uczeń miał podane cztery obrazy. Spośród nich trzeba było wybrać ten, na którym znajduje się Tadeusz Reytan. Inne pytanie brzmiało: "Pieśń Legionów" - "Mazurek Dąbrowskiego". Wskaż, w której zwrotce i w którym wersie występują różnice? Trzeba było również porównać patriotyzm trzech osób: Bońka, Soyki i Anny Dymnej i napisać czym się różnią? Rozprawka była na temat tego, czy "Czy patriotą można być zarówno podczas wojny, jak i pokoju? Podaj trzy argumenty: z literatury, historii i własnej obserwacji".

W środę młodzież ludzi ludzie pisali część matematyczno-przyrodniczą. Musieli wiedzieć m.in., gdzie leżą polskie województwa i ich stolice, czy też jaka powstanie reakcja chemiczna, gdy wrzuci się opiłki magnezu do kwasu.
– Staram się nie stresować, bo wtedy mogłabym gorzej napisać – podkreślała Agnieszka Wolska, uczennica trzeciej klasy Gimnazjum nr 1 w Żywcu.
Dodała, że przed egzaminem powtórzyła tylko najważniejsze wiadomości.

Jej kolega Kamil Biel starał się przewidzieć pytania, jakie mogą pojawić się na teście.
– Mamy rok chemii, więc spodziewam się sporej ilości zadań właśnie z tego przedmiotu – stwierdził gimnazjalista.

Dagmara Domrazek też starała się nie denerwować, aby jak najlepiej napisać test.

Już 20 minut później okazało się, że z geografii są następujące pytania: gdzie leżą polskie województwa i ich stolice? Były też pytania o ukształtowanie terenu Holandii i Islandii. Z chemii trzeba było wiedzieć jaka powstanie reakcja chemiczna, gdy wrzuci się opiłki magnezu do kwasu?
Z biologii pytania dotyczyły naczyń krwionośnych, z kolei z matematyki uczeń miał podane 2 kawałki plasteliny w kształcie walca i na ich podstawie miał wyliczyć, ile powstanie kulek o konkretnej średnicy.

W czwartek przeprowadzane były z kolei testy językowe. Zdania uczniów na temat tej części są mocno podzielone. Jedni uważają, że był prosty, inni twierdzą natomiast, że niektóre zadania bardzo ich zaskoczyły.

Osoby, które z powodu choroby lub innych wypadków losowych nie mogły przystąpić do egzaminów, mogą to zrobić w dodatkowo wyznaczonym terminie, a dokładnie w dniach od 8 do 10 czerwca. Wtedy do testów przystąpią również uczniowie, którzy w tym tygodniu przyłapani zostali na ściąganiu.

Egzamin gimnazjalny jest obowiązkowy. Wyniki decydują o przyjęciu do szkoły ponadgimnazjalnej.

A Wam jak poszło? Skomentujcie poniżej

od 7 lat
Wideo

Fale upałów nad Polską. Jak się chronić?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto