MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Liczne podtopienia w woj. śląskim - to był największy opad od 52 lat! Strażacy interweniowali 1203 razy! To wyglądało jak armagedon...

PAP
PAP
Łukasz Zalega
Łukasz Zalega
ŚLĄSKIE. Nikt nie przypuszczał, że podniesione ostrzeżenie IMGW ws. silnych burz do III najwyższego stopnia i alert RCB zwiastować będą TAKI żywioł! Wszak w ostatnich dniach ostrzeżeń IMGW było wiele, wysyłanych alertów również sporo... i te zdążały zdaniem wielu nieco spowszechnieć. Internauci zaczynali już nawet żartować z kolejnych ostrzeżeń... W wtorek w Bielsku-Białej mieliśmy do czynienia z największym opadem od 1972 roku, wprowadzono alerty powodziowe w kilku gminach.

Zobacz te zdjęcia - kliknij TUTAJ!

Podtopienia w woj. śląskim - to był największy opad od 52 lat! Strażacy interweniowali 1203 razy!

W poniedziałkowe popołudnie IMGW podniosło ostrzeżenie do III najwyższego ws. silnych burz dla południowych regionów woj. śląskiego. Gwałtowne opady rozpoczęły się w nocy z poniedziałku na wtorek. To był żywioł, jak wspominają mieszkańcy. Samochody utknęły na parkingach, część z nich w olbrzymich rozlewiskach, woda wdzierała się na posesje i do piwnic, drogami płynęła wzburzona rzeka, kilka szkół zostało zamkniętych, rzeki osiągały stany alarmowe, doszło do przerwania wału...

Ogłoszono alarmy przeciwpowodziowe w Bielsku-Białej, Cieszynie, Powiecie Cieszyńskim i w gm. Czechowice-Dziedzice, Jasienica, Wilamowice, Bestwina, Buczkowice, Jaworze, Kozy, Porąbka, Szczyrk, Wilkowice.

Straż pożarna odnotowała w woj. śląskim od godz. 07:30 we wtorek do godz. 06:00 w środę aż 1203 interwencji! W związku z podtopieniami - 1150, silnym wiatrem - 53.

Zobacz zdjęcia z wtorkowych interwencji straży:

Powiaty objęte największą ilością zdarzeń:

  • • pow. bielski/Bielsko-Biała - 888,
  • • pow. cieszyński- 220,
  • • pow. częstochowski – 19.

Na szczęście nikt nie został ranny!

Wojewoda Marek Wójcik powiedział podczas wtorkowej popołudniowej konferencji, że nikt poważnie nie ucierpiał w związku z wtorkowymi ulewami na południu woj. śląskiego.

„Warto podkreślić, że nie mamy ofiar. Wprawdzie były osoby, które np. zostały odcięte przez wodę, ale te osoby zostały ewakuowane, jeśli wyraziły taką potrzebę. Nikt fizycznie nie ucierpiał” – powiedział Wójcik.

Zastępca Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Damian Legierski doprecyzował, że w Żywcu drzewo przewróciło się na autobus, którym podróżowało 30 osób. Trzem z nich udzielono pomocy, ale nie wymagały hospitalizacji - zobacz ZDJĘCIA.

Według służb wojewody i strażaków w bardzo krótkim czasie w Bielsku-Białej i w okolicach spadło od 100 do 150 litrów wody na metr kwadratowy. Ostatnim razem tak intensywne opady w regionie notowano w 1972 r.

Strażacy na terenie Bielska-Białej i powiatów bielskiego i cieszyńskiego interweniowali 1250 razy. Po godz. 14.00 prowadzili już zaledwie około 50 interwencji, co oznacza, że sytuacja się ustabilizowała. Zastępca Komendanta Wojewódzkiego PSP poinformował, że w związku z tym służby przechodzą do fazy usuwania skutków kataklizmu.

„Obserwujemy sytuację na radarach polskich i czeskich. Wygląda na to, że sytuacja jest już opanowana, a rokowania są dobre (…) Uważamy, że w najbliższej perspektywie nie będzie takich opadów (…) Pozostaje nam odpompowywanie wody” - powiedział wojewoda.

Dodał, że alarm powodziowy utrzymano w Bielsku-Białej i w trzech gminach pow. bielskiego: Wilamowicach, Czechowicach-Dziedzicach i w Jasienicy.

Wcześniej – wraz z ogłoszeniem alarmu powodziowego – przygotowano drogi ewakuacji, ale nie zaszła potrzebach, aby z nich skorzystać. Spośród około stu placówek oświatowych w Bielsku-Białej pięć tymczasowo wyłączono z użytkowania. Szpitale i inne obiekty publiczne działają bez utrudnień.(PAP)

Ponad tysiąc 1200 interwencji straży pożarnej!

Gdzie interweniowali strażacy? Wskutek silnych opadów woda zalała m.in. piwnicę hali magazynowej o powierzchni 1500 mkw. w Bielsku-Białej; na długości ok. 50 m woda podmyła wał rzeki Białki, podmyła również most w miejscowości Ligota oraz spowodowała, że mosty w miejscowości Puńców stały się nieprzejezdne. Gdzie jeszcze? Zobacz te zdjęcia:

Liczne podtopienia w woj. śląskim - to był największy opad o...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto