MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Stany alarmowe na rzekach w woj. śląskim! Doszło do przerwania wału. Alarm przeciwpowodziowy w gm. Czechowice-Dziedzice

Łukasz Zalega
Łukasz Zalega
W woj. śląskim na wielu wodowskazach rzeki przekroczyły stany wysokie czy ostrzegawcze, ale tylko w trzech miejscach - STANY ALARMOWE. W gminie Czechowice-Dziedzice ogłoszono również alarm przeciwpowodziowy. Pojawiły się już informacja o przerwanym wale na rzece...

Zobacz ZDJĘCIA - kliknij TUTAJ!

Wysokie stany wód w Śląskiem! Tu sytuacja jest NAJTRUDNIEJSZA?

Jak informują Polscy Łowcy Burz - Nad południem kraju nadal przetaczają się intensywne opady i lokalne burze. Szczególnie trudna sytuacja nadal panuje w woj. śląskim i małopolskim, gdzie w ciągu ostatnich 24 godzin spadło nawet przeszło 150 mm deszczu. Niestety, efektem jest powódź błyskawiczna m.in. w rejonie Bielska Białej, ale poważne zalania występują też w innych miejscach tego obszaru.

Alarm powodziowy w gm. Czechowice-Dziedzice!

O godzinie 9.00 we wtorek 4 czerwca Starosta Bielski wprowadził alarm przeciwpowodziowy, obowiązujący na terenie gminy Czechowice-Dziedzice, natomiast Biuro Prognoz Meteorologicznych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie podniosło ostrzeżenie meteorologiczne przed burzami i intensywnymi, momentami ulewnymi opadami deszczu do III stopnia.

Po nocnych opadach deszczu w regionie, na przepływających przez gminę rzekach panuje trudna sytuacja. Na Iłownicy, Wapienicy, Białej oraz Wiśle w Goczałkowicach przekroczone zostały najpierw stany ostrzegawcze, a następnie alarmowe. Sytuację na terenie gminy stale monitorują służby podległe burmistrzowi, w tym Straż Miejska i jednostki OSP. Mieszkańcom zalecamy szczególną ostrożność oraz niezbliżanie się do koryt wezbranych rzek i wałów przeciwpowodziowych.

Aktualnie stany alarmowe notujemy na 3 stacjach wodowskazowych w woj. śląskim, a ostrzegawcze na kolejnych 8 posterunkach. Poważnie wygląda sytuacja m.in. na górnej Wiśle, Białej, Wapienicy (padł tam absolutny rekord stanu wody, jak i przepływu).

Stany alarmowe na rzekach w woj. śląskim (na godz. 13:00):

 • Goczałkowice - rzeka Wisła
 • Czechowice-Dziedzice - rzeka Iłownica
 • Podkępie - rzeka Wapienica

Zobacz zdjęcia:

Stany ostrzegawcze na rzekach w woj. śląskim (na godz. 13:00):

 • Pewel Mała - rzeka Koszarawa
 • Wisła Czarne - rzeka Biała Wisełka
 • Cieszyn - rzeka Olza
 • Mikuszowice - rzeka Biała
 • Czechowice-Dziedzice - rzeka Biała
 • Skoczów - rzeka Wisła
 • Chałupki - rzeka Odra
 • Krzyżanowice - rzeka Odra

Najtrudniejsza sytuacja ma miejsce w Ligocie. Nieprzejezdna jest ulica Bielska w Ligocie, w rejonie ulicy Śródrzecznej. Woda zalała również ulicę Rolników.

Przerwany wał na rzece

Prowadzone są działania w Czechowicach-Dziedzicach na rzece Wapienica, gdzie doszło do przerwania wału. Jest on naprawiany przez strażaków przy pomocy rękawów, a także worków z piaskiem. Woda zaczęła wylewać się z koryta w okolicach ulicy Ligockiej.

Stany alarmowe na rzekach w woj. śląskim! Doszło do przerwan...

Jak wyglądają prognozy?

Niestety nadal źle, ponieważ będzie padać jeszcze przez kilka-kilkanaście godzin, a w tym czasie miejscami spadnie kolejne kilkadziesiąt milimetrów deszczu. Co ważne, po południu ponownie wystąpią burze z silnymi opadami, które miejscami mogą spowodować pogorszenie sytuacji.

IMiGW prognozuje na dziś (wtorek) dalsze opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Wielkość opadów od 60 mm do 80 mm, lokalnie do 110 mm. Prognozowane są burze z porywami wiatru do 65 km/h. Możliwy także grad. Ostrzeżenie obowiązuje do godz. 22.00.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Stany alarmowe na rzekach w woj. śląskim! Doszło do przerwania wału. Alarm przeciwpowodziowy w gm. Czechowice-Dziedzice - Bielsko-Biała Nasze Miasto

Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto