MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Groźne burze w woj. śląskim - II stopnia! Możliwy grad do 3 mm, silny deszcz i wiatr do 90 km/h! Jest ALERT RCB [29.05.2024]

red.
Zdjęcia z dnia 24 maja 2024 r.
Zdjęcia z dnia 24 maja 2024 r. Internauci
To już kolejny dzień, kiedy IMGWA ostrzega przed możliwymi burzami. Wczoraj alert IMGW był I stopnia, dziś ten stopnień został podniesiony na II (w trójstopniowej skali). Mieszkańcy WSZYSTKICH powiatów w woj. śląskim muszą dziś - w środę 29 maja 2024 r. - bardzo uważać! IMGW prognozuje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk pogodowych! Do mieszkańców wysłane zostały alerty RCB. Sprawdź szczegóły ostrzeżenia...

To już kolejny dzień z prognozami ws. burz w naszym województwie. Meteorolodzy przestrzegają - nie bagatelizujmy ostrzeżeń przed burzami! Dzisiejsze prognozy mają stopień prawdopodobieństwa - 80 procent.

Ostatni raz burze z gradobiciem II stopnia prognozowano u nas kilka dni temu, w piątek 24 maja - wówczas prognozy sprawdziły się! Przez region przeszła potężna burza, w wielu miejscach było gradobicie. Strażacy interweniowali blisko 90 razy. Zobacz ZDJĘCIA z tego gradobicia - kliknij TUTAJ!

Alert RCB dla wszystkich pow. w woj. śląskim!

W środowy poranek do mieszkańców woj. śląskiego i jeszcze 10 innych, dotarły SMS-y z alertem Rządowego Centrum Bezpieczeństwa:

„Uwaga! Dziś (29.05) prawdopodobne burze, ulewny deszcz i silny wiatr. Możliwe podtopienia. W trakcie burzy znajdź bezpieczne schronienie.”

Burze z gradem w woj. śląskim! Ogłoszono 2 poziom ostrzeżenia IMGW

Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 30 mm do 40 mm, oraz porywy wiatru lokalnie do 90 km/h. Lokalnie grad

Ostrzeżenie obowiązuje w środę 29 maja od godz. 12:00 do 22:00, we WSZYSTKICH powiatach woj. śląskiego!

Stopień zagrożenia 2 - co oznacza?
Dotyczy wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana jest ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Szczegóły ostrzeżenie i mapy:

Również Polscy Łowcy Burz ostrzegają!

W środę pofalowany front atmosferyczny, przed którym rozwijały się dziś burze na zachodzie naszego kraju, powędruje dalej, na wschód. Burze rozwijać się będą głównie w pasie od Małopolski po Warmię i Mazury, a pierwsze komórki burzowe, mogą powstać w godzinach okołopołudniowych, osiągając szczyt aktywności popołudniu.

W związku z wystąpieniem burz, należy ponownie liczyć się z :

  • miejscami ulewnymi opadami deszczu do ok. 30-40 mm/h
  • opadami gradu do 3 cm średnicy
  • porywami wiatru o prędkości do 70 km/h
Zdjęcia z dnia 24 maja 2024 r.

Groźne burze w woj. śląskim - II stopnia! Możliwy grad do 3 ...

Sprawdź GDZIE JEST BURZA?

Czy przygotowywać się na spacer, czy raczej zabezpieczyć samochód przed gradem? Dzięki zaawansowanym urządzeniom meteorologicznym, określenie wystąpienia burz, intensywności wyładowań atmosferycznych jest w niemal stu procentach skuteczne.

Co robić, a czego nie robić w czasie burzy? Prawdy i mity o burzy

Na otwartej przestrzeni najlepiej położyć się na ziemi.
FAŁSZ. Uderzenie pioruna wytwarza na ziemi pole centralne. A jeśli ziemia jest mokra, a tak jest na ogół podczas burzy, to przeniesie ona ładunek elektryczny na leżącego człowieka, nawet jeśli piorun uderzył kilkanaście metrów dalej. Śmierć pewna.
Jedyne, co warto zrobić, to kucnąć, trzymając stopy jak najbliżej siebie.
Najlepiej jednak rozejrzeć się za rowem, wąwozem, doliną i schronić się właśnie tam. Jednym słowem - poszukać obniżenia terenu. Koniecznie unikać wzniesień, pagórków i wszelkich wypukłości na otwartej przestrzeni.

Nie stawać pod drzewem.
PRAWDA. Unikać nie tylko drzew, ale wszelkich najwyższych obiektów w okolicy. Jeśli w pobliżu znajdują się tylko pojedyncze drzewa, koniecznie schylić się i oddalić na odległość dwukrotnie większą niż wysokość drzew. Drzewa rzeczywiście przyciągają pioruny. Co gorsza, niektóre z nich, np. lipy, bardzo łatwo przewodzą elektryczność

Pozbyć się metalowych elementów na sobie.
PRAWDA. Nawet metalowa sprzączka od spodni może być przyczyną tzw. wyładowania wstęgowego, które jeśli zetknie się z wyładowaniem z chmury, spowoduje wyładowanie główne, co potocznie nazywamy piorunem lub grzmotem.
Niebezpieczne są także wędki, kij golfowy, narzędzia rolnicze, ba, nawet parasol z metalowymi elementami.

Mieć na sobie suche ubranie.
FAŁSZ. Suche ubranie sprawia, że człowiek staje się jakby opornikiem i po uderzeniu pioruna spustoszenia w ciele są większe. Mokre ubranie natomaist działa jak naturalny przewodnik. Ładunek prześliźnie się po jego powierzchni.

Komórka ściągnie piorun.
Nie do końca prawda, bardziej niebezpieczne jest używanie telefonów stacjonarnych, których kable przyciągają wyładowania, ale i z komórką warto być ostrożnym.

Zdjęcia z dnia 24 maja 2024 r.

Groźne burze w woj. śląskim - II stopnia! Możliwy grad do 3 ...

Jeśli nie możemy schować się w budynku z piorunochronem, wskoczyć do samochodu lub autobusu.
PRAWDA. Dzięki metalowemu nadwoziu, które tworzy tzw. klatkę Faradaya, ładunki idą do ziemi, jak w przypadku piorunochronów.

Nie kosić w czasie burzy.
PRAWDA. I nie tylko nie kosić, ale wyłączyć kosiarkę już wtedy, gdy odezwą się pierwsze grzmoty. Zdarzały się przypadki porażenia osoby obsługującej takie urządzenie,gdy burza była jeszcze - zdawałoby się - w bezpiecznej odległości.

W domu jesteśmy bezpieczni.
Nie do końca prawda. Tam też trzeba zachować ostrożność. Przede wszystkim trzeba się trzymać z dala od rzeczy, które przewodzą prąd. Do nich należą m.in. kaloryfery, rury metalowe, zlewy kuchenne, telefony, itp. Nie należy używać urządzeń elektrycznych podłączanych do gniazdka elektrycznego, np. suszarki do włosów, elektrycznej szczoteczki do zębów, maszynki do golenia. Jeśli piorun uderzy w dom, te urządzenia mogą przenieść ładunek elektryczny na człowieka.

Źródło m.in. Gazeta Wrocławska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Groźne burze w woj. śląskim - II stopnia! Możliwy grad do 3 mm, silny deszcz i wiatr do 90 km/h! Jest ALERT RCB [29.05.2024] - Częstochowa Nasze Miasto

Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto