Halowe Mistrzostwa Polski Seniorów. Medalowy sukces Łucznika Żywiec [ZDJĘCIA]

JAK
Łucznik Żywiec, Stelle Kielce i Społem Łódź podzielili się złotymi medalami w Wilkowicach. Rekordowa frekwencja zawodników w 37-letniej historii Mistrzostw Polski.

W hali sportowej GOSiR w Wilkowicach odbyły się 37. Halowe Mistrzostwa Polski Seniorów. Wzięło w nich udział 212 zawodników z 49 klubów z całego kraju.

Jak poinformował Jan Lach, prezes LKS Łucznik Żywiec, mistrzowskich tytułów z 2018 roku bronili: Filip Łazowski z Łucznika, drużyny kobiet i mężczyzn z Łucznika, mikst z Łucznika i Małgorzata Sobieraj – Sokół Radom. Mistrzowskich tytułów nie obronili 18-letni Filip Łazowski z Żywca i Małgorzata Sobieraj z Radomia, którzy przegrali swoje pojedynki eliminacyjne w 1/8 finału – Łazowski przegrał z Pawłem Marcem z Talentu Wrocław, a Sobieraj z Magdaleną Śmiałkowską ze Społem Łódź. Ubiegłoroczni mistrzowie nie weszli w ten sposób do „8” najlepszych zawodników.

Wśród kobiet wygrała Magdalena Śmiałkowska pokonując w finale Karinę Lipiarską-Pałkę – Grot Zabierzów wynikiem 6 do 5 pkt. w setach, strzelając w barażu „10”, a rywalka „9”. Wcześniej w ½ finału Śmiałkowska po zaciętym pojedynku dopiero w barażu wygrała z Mistrzynią Polski na torach otwartych Natalią Leśniak z Łucznika, obydwie zawodniczki strzeliły w barażu „10” ale bliżej punktu środka tarczy znalazła się strzała rywalki z Łodzi.

21. Joanna Misiura

Wśród mężczyzn w finale Maciej Fałdziński – Stella Kielce pokonał Kacpra Sierakowskiego z Marymontu Warszawa, brązowe medale zdobyli Paweł Marzec i Michał Basiuras – Społem. Najlepszy z Żywca był Kacper Bizoń, który zajął 6. miejsce, a Oskar Kasprowski miejsce 7., 12. miejsce zajął F. Łazowski. Niestety złoty, srebrny i brązowy medalista z roku 2018 nie stanęli w trójkę na podium w tym roku.

W strzelaniu drużynowym mistrzowski tytuł obroniły żywczanki strzelające w składzie N. Leśniak, Z. Zyzańska, J. Rząsa pokonując w finale łuczniczki z Obuwnika Prudnik wynikiem 6 do 0 pkt. Brązowe medale zdobyły łuczniczki Dąbrovii Dąbrowa Tarnowska i Społem Łódź. Mistrzowski tytuł obronili także żywczanie strzelając w składzie F. Łazowski, O. Kasprowski i Kacper Bizoń, którzy wygrali w finale z zawodnikami Rokis Radzymin. Brązowe medale zdobyli zawodnicy Talentu Wrocław i Marymontu Warszawa.

W konkurencji mikstów Filip Łazowski i Natalia Leśniak przegrali w finale z mikstem Stelli Kielce Maciejem Fałdzińskim i Aleksandrą Baran przegrywając pojedynek wynikiem w setach 3 do 5 pkt. 5 miejsce zajął mikst z Żywca K. Bizoń i J. Rząsa, a 11 – O. Kasprowski, S. Zyzańska.

W konkurencji łuków bloczkowych wygrali: Szymon Słowiński – KS Lew Krynki i Magdalena Kapusta – Płaszowianka Kraków, drużynowo śląski klub KS A3D Toszek i MGOKiS Dobczyce wśród kobiet.

Indywidualnie najlepsi z Żywca to Więzik Jerzy – 16 miejsce, Maria Białek – 12. miejsce, Elżbieta Rodak – 13. miejsce, Maria Gawłowska – 14. miejsce.

Brązowe medale w konkurencji kobiet zdobyły żywieckie łuczniczki strzelające w drużynach: Łucznik I – Marta Hyla, Adrianna Hura, Magdalena Ślusarczyk, Elżbieta Rodak oraz Łucznik II w składzie: Brygida Dudek, Natalia Rom, Maria Gawłowska, Aleksandra Szuman.

W konkurencji mikstów wygrał UKS Orlik Goleszów wygrywając w finale z mikstem Strzelca Legnica. Mikst z klubu TS Złota Strzała Żywiec Maria Białek i Stanisław Mroszczyk zajął miejsce 7.

8. Dąbrovia Dąbrowa Tarnowska – 1 brązowy

- Po Mistrzostwach Polski najlepsi polscy łucznicy z grupy szkolenia olimpijskiego Tokio 2020 wylecieli do Hiszpanii na zgrupowanie i zawody Grand Prix w cyklu przygotowań do Mistrzostw Świata Seniorów, które odbędą się w czerwcu w Holandii i decydować będą o zakwalifikowaniu najlepszych 8 drużyn męskich i kobiecych do IO w Tokio 2020 - informuje prezes Jan Lach.

O kwalifikację olimpijską rywalizować będzie około 50 drużyn męskich i 40 drużyn kobiecych. Każda drużyna występuje w składzie 3-osobowym bez zawodników rezerwowych. Po powrocie z Hiszpanii zawodnicy udają się na zawody do Maroka, następnie do Turcji, Rumunii i znowu do Turcji na Puchar Świata.

Jak dodaje Jan Lach, w grupie szkolenia olimpijskiego z Żywca znaleźli się: Sylwia Zyzańska – najlepsza polska łuczniczka na arenie międzynarodowej w roku 2018, Natalia Leśniak i Joanna Rząsa oraz wśród mężczyzn Oskar Kasprowski (N. Leśniak i Wioleta Myszor to jeszcze aktualne Halowe Mistrzynie Europy Seniorek, a zdetronizowane będą w następnym tygodniu na HME w Turcji w których polska reprezentacja nie startuje ze względu na przygotowania na odległościach olimpijskich 70m do czerwcowych MŚ.

W zawodach halowych zawodnicy strzelają na odległości 18m. Na poprzednich Mistrzostwach Świata w Meksyku w roku 2017 najlepszymi zawodnikami byli z polskiej ekipy: Kasprowski – 33, Zyzańska i Leśniak również sklasyfikowane na miejscu 33.

Honorowy patronat nad mistrzostwami w Wilkowicach objęli wojewoda śląski, marszałek województwa śląskiego, starosta bielski, burmistrz Żywca, wójt gminy Wilkowice, starosta żywiecki, prezes Śląskiego Zrzeszenia LZS, posłowie na Sejm RP: Kazimierz Matuszny, Grzegorz Puda, Jacek Falfus, prezes Polskiego Związku Łuczniczego.