Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kto tu kręci w sprawie budowy ciepłowni odpadów RDF w Żywcu?

Jacek Drost
arc
Temat spalarni/ciepłowni na odpady RDF wrócił w Żywcu tym razem za sprawą wymiany „ciosów” pomiędzy burmistrzem Żywca Antonim Szlagorem a Zarządem Powiatu Żywieckiego.

Nie od dzisiaj iskrzy pomiędzy władzami Żywca a żywieckiego starostwa, jeśli chodzi o planowaną budowę spalarni/instalacji na odpady RDF. Oliwy do ognia dodała ankieta, którą w październiku zamieściło starostwo powiatowe na swojej stronie internetowej, o czym informowaliśmy na łamach DZ.

W ankiecie, oprócz pytań, o wiek, płeć i miejsce zamieszkanie, pojawiły się pytania dotyczące samej instalacji. - Czy wiesz, że Burmistrz Miasta promuje budowę spalarni śmieci na terenie miasta Żywca? (...) Czy wiesz, że spalarnie będą zatruwać powietrze przez 365 dni w roku? (...) Czy uważasz, że Burmistrz nie rezygnując z budowy spalarni powinien zostać odwołany? - brzmiały pytania zadane w ankiecie, które mocno zirytowały burmistrza Szlagora. Uznał informacje zawarte w ankiecie za kłamliwe, pytanie o jego odwołanie ocenił jako próbę destabilizacji pracy Urzędu Miejskiego i zapowiedział, że skieruje sprawę do sądu.

Przed kilkoma dniami burmistrz Szlagor zarzucił staroście Kalacie oraz członkom Zarządu Powiatu, że w kwietniu 2017 roku byli zwolennikami budowy spalarni na terenie powiatu ży-wieckiego… Na dowód przedstawił pismo, jakie władze powiatu wysłały do ówczesnego marszałka województwa śląskiego Wojciecha Saługi.

- Zarząd Powiatu w Żywcu wyraża zaniepokojenie i dezaprobatę w związku z odmową wpisania instalacji do termicznego przetwarzania odpadów komunalnych do Planu Inwestycyjnego - można przeczytać w piśnie z kwietnia 2017 r.

- Czy Panowie dziś zapomnieli pod czym się wówczas podpisali? Zachęcam do konsekwentnego działania! Z kolei Czytelników zachęcam do odpowiedzi na proste pytanie - kto kłamie, a kto mówi prawdę? - napisał na swoim profilu na portalu społecznościowym burmistrz Szlagor. Dodał, że od początku mówił, że podejmował działania w zakresie wybudowania ciepłowni na RDF i biomasę, ale w związku z brakiem akceptacji społecznej dla podejmowania tego typu działań, ostatecznie i definitywnie zdecydował o tym, że odstępują od tej inwestycji i zaniechali procedowania dalszych działań.

Członkowie Zarządu Powiatu skomentowali zarzuty burmistrza Szlagora w specjalnym oświadczeniu.

- Przedmiotowa uchwała została podjęta w oparciu o przekazane do Zarządu Powiatu Żywieckiego informacje z których wynikało, że inwestorem instalacji do termicznego przekształcania odpadów mają być jednostki podległe samorządowi terytorialnemu, a nie prywatny inwestor jak ma to miejsce w chwili obecnej - napisali członkowie Zarządu Powiatu Żywieckiego.

Jednocześnie zapewnili, że podjęcie tej uchwały było wyrazem troski o właściwe i jak najlepsze zagospodarowanie odpadów z terenu Żywiecczyzny. Podkreślili, że podjęli ją po zapewnieniach szefa spółki komunalnej Beskid, że będą w niej spalane odpady wytwarzane wyłącznie przez mieszkańców i instytucje z powiatu.

Tymczasem - jak piszą w oświadczeniu - „procedowane w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach wnioski na budowę ciepłowni/spalarni odbiegają od pierwotnego założeń Miasta Żywca, gdyż w naszej ocenie i na podstawie zebranych informacji istnieje realne zagrożenie, że budowa przedmiotowych instalacji przekształci Powiat Żywiecki w centrum utylizacji i spalania śmieci sprowadzanych z poza obszaru Żywiecczyzny" - napisali członkowie Zarządu Powiatu Żywieckiego dodając, że z danych wynika, iż zdolność przetwórcza spalarni na poziomie 30750 ton/rok przekracza ponad 21 krotnie zapotrzebowanie Powiatu Żywieckiego na utylizację tego typu odpadów

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto