Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Żywcu. Podniesienie flagi, liczne przemówienia, oraz ślubowanie klas wojskowych

Katarzyna Dębowska
Katarzyna Dębowska
Obchody Narodowego Święta Niepodległości na rynku w Żywcu w dniu 11 listopada 2022 r.
Obchody Narodowego Święta Niepodległości na rynku w Żywcu w dniu 11 listopada 2022 r. red
Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się w godzinach porannych, od złożenia przez samorządowców kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego, przy Starostwie Powiatowym w Żywcu.

Upamiętniono 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości, które obchodzimy 11 listopada, to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po uroczystej Mszy św. w intencji Ojczyzny, która odbywała się w Konkatedrze Narodzenia NMP, przedstawiciele władz samorządowych, uczniowie klas wojskowych ZSAiO, miejska orkiestra dęta oraz asysta żywiecka udali się na rynek główny.To tutaj pod żywieckim Ratuszem oficjalnie uczczono 104. rocznicę odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Data 11 listopada 1918 roku, jest jedna z najważniejszych, symbolicznych dat w naszej historii. W tym dniu po 123 latach niewoli Rzeczpospolita na nowo pojawiła się na mapach Europy. Marzenia Polaków wychowanych i urodzonych pod zaborami się spełniły. Wielu naszych przodków walkę o wolność i niepodległość ojczyzny okupiło własną krwią i oddaniem najmilszego daru każdego człowieka, czyli swego życia. Również synowie ziemi żywieckiej, wyruszyli tu właśnie, z tego żywieckiego rynku, by walczyć w legionach o wolność i niepodległość naszej ojczyzny. Wielu już z nich nigdy nie powróciło – rozpoczął swoje przemówienie Antoni Szlagor, burmistrz Żywca.

FB: Antoni Szlagor Burmistrz Miasta Żywca

Budując współczesną Żywiecczyznę i Polskę, powinniśmy opierać się na solidnych fundamentach, wywodzących się z narodowej historii, tradycji i kultury. Tylko na takich podwalinach, możemy zacząć pracę nad zapewnieniem lepszej przyszłości, naszemu i kolejnym pokoleniu – kontynuował burmistrz.

Uroczystości patriotyczne na żywieckim rynku

Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się od wciągnięcia flagi państwowej na maszt oraz odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego z licznie zgromadzonymi mieszkańcami miasta. Burmistrz Żywca Antoni Szlagor, wraz z samorządowcami złożyli wiązanki pod tablicą pamiątkowa przysięgi legionistów.

Uroczystość uświetniły swoją obecnością poczty sztandarowe organizacji kombatanckich, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczych Straży Pożarnych, Wojska Polskiego, Straży Granicznej, oraz Asysta Żywiecka, delegacja Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej, Żywiecki Hufiec ZHP, Miejska Orkiestra Dęta, grupy rekonstrukcyjne Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół, Jednostka 3030 Żywiec im. Por. Leonarda Rybarskiego, oraz uczniowie i wychowawcy Zespołu Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących w Żywcu Moszczanicy

Dzisiaj, gdy Ukrainę zaatakowała Rosja, której działania na przestrzeni wielu lat dotykały również Polaków, której wojska w nieodległej przecież historii mordowały Polskich patriotów, która niszczyła nasz kraj, kulturę, naszą tożsamość, nie możemy być obojętni wobec tego, co dzieje się za nasza wschodnią granicą, i nie jesteśmy obojętni. Właśnie dzisiaj w zjednoczonej Europie patriotyzm ma dla nas ogromne znaczenie – dodał na zakończenie Antoni Szlagor.

Po okolicznościowych przemówieniach odbyło się uroczyste ślubowanie klas wojskowych ZSAiO z Moszczanicy oraz pokaz grup rekonstrukcyjnych.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości na rynku w Żywcu w dniu 11 listopada 2022 r.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Żywcu. Podniesie...

W obchodach Święta Niepodległości w Żywcu udział wzięli burmistrz miasta Antoni Szlagor, posłanka na Sejm RP Małgorzata Pępek, poseł na Sejm RP Kazimierz Matuszny, starosta żywiecki Andrzej Kalata, radna sejmiku woj. śląskiego Agnieszka Biegun, przedstawiciele rady powiatu pod przewodnictwem Wiesława Sypty, przedstawiciele rady miasta pod przewodnictwem Jarosława Gowina, ksiądz prałat Stanisław Kozieł, ksiądz proboszcz Grzegorz Gruszecki.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto