18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oddział Archiwum Państwowego w Żywcu. Dokumenty przeniesione zostaną do Bielska-Białej

Jakub Marcjasz
Od 1994 roku  archiwum zajmuje 400 metrów kwadratowych pomieszczeń przy ul. Świętokrzyskiej 50a.
Od 1994 roku archiwum zajmuje 400 metrów kwadratowych pomieszczeń przy ul. Świętokrzyskiej 50a. Jakub Marcjasz
Oddział Archiwum Państwowego w Żywcu. W żywieckim archiwum znajduje się wiele cennych i różnorakich dokumentów. Od przyszłego roku, aby się z nimi zapoznać, będzie trzeba udać się do Bielska-Białej

Oddział Archiwum Państwowego w Żywcu

Oddział Archiwum Państwowego w Żywcu odwiedza co roku kilkaset osób. Wśród nich są naukowcy, studenci, uczniowie szkół, bo w placówce odbywają się lekcje archiwalne, ale też zwykli mieszkańcy, poszukujący dokumentów związanych m.in. ze stanem własności, zameldowaniem w danej miejscowości czy zatrudnieniem w czasie okupacji. Od przyszłego roku wszyscy oni, aby załatwić swoje sprawy, będą musieli udać się do Bielska-Białej. Obecnie trwa tam budowa nowoczesnego budynku archiwalnego dla oddziałów zamiejscowych Archiwum Państwowego w Katowicach - w Bielsku-Białej, Oświęcimiu i Żywcu. To jedna z wielu podobnych inwestycji w całym kraju.

- Zawsze byłam związana z Żywcem, dlatego jest mi żal, że dokumenty, które stanowią spóźciznę regionu, nie pozostaną tutaj. Nie ukrywam jednak, że patrząc na stan obiektu z zewnątrz było mi równocześnie przykro, bo nie licował on z obrazem instytucji państwowej - mówi Bożena Husar, kierownik żywieckiego oddziału.

Od 1994 roku archiwum zajmuje 400 metrów kwadratowych pomieszczeń przy ul. Świętokrzyskiej 50a. Ulokowano tam pracownię naukową, bibliotekę i cztery magazyny archiwalne. To piąta siedziba placówki w jej 55-letniej historii pod Grojcem. W przeszłości zajmowała budynek obecnego Starostwa Powiatowego w Żywcu, pomieszczenia w Starym Zamku, a także w budynkach przy ul. Marchlewskiego i ul. Witosa.

Patrząc na budynek obecnej siedziby z zewnątrz na myśl przychodzi tylko jedno skojarzenie -- barak. I chociaż wewnątrz nie jest już tak źle, to trudno uwierzyć, że dokumenty, które powinny być przechowywane w stałych warunkach zarówno latem, jak i zimą mają tutaj najlepsze warunki.

Dlatego o planach przeniesienia oddziału, który swoim zasięgiem obejmuje powiaty żywiecki i suski, mówiło się od dawna. W minionym roku te plany nabrał realnych kształtów. Pod Grojcem budzą jednak sprzeciw.

Dyrekcja Dóbr Żywieckich w Żywcu, ale też zbiór plakatów i pocztówek

W ciągu 55 lat istnienia archiwum żywieckie zgromadziło 354 zespoły archiwalne zawierające najcenniejsze dokumenty urzędów, instytucji, przedsiębiorstw, organizacji społecznych i politycznych oraz osób prywatnych. Razem to 854metry bieżące akt. Gdyby ułożyć je od dołu do góry, byłyby wyższe od najwyższego drapacza chmur na świecie.

Wśród zgromadzonych, jednym z najciekawszych i największych jest zespół akt pod nazwą "Dyrekcja Dóbr Żywieckich w Żywcu". Oprócz tego w archiwum przechowywane są "Akta miasta Żywca" z lat 1766-1950, "Rady Powiatowej w Żywcu" za lata 1896-1939, "Wydziału Powiatowego w Żywcu" z lat 1868-1945, "Dyrekcji Dóbr Żywieckich w Żywcu" z lat 1758-1945, "Akta gmin powiatu żywieckiego za lata 1867-1950 "Arcyksiążęcego Browaru w Żywcu" za lata 1881-1945, "Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Oddział Babiogórski w Żywcu" z lat 1905-1950; "Związku Strzeleckiego Zarząd i Komenda Powiatu Żywiec" za lata 1925-1937, dokumentacja C.K. Rady Szkolnej Okręgowej i Powiatowej w Żywcu oraz Inspektoratu Szkolnego w Żywcu za lata 1907-1950 zawierająca historie wszystkich szkół powiatu żywieckiego od chwili ich powołania, a także akta cechów rzemieślniczych miasta Żywca i nieistniejących już zakładów przemysłowych z lat 1573-1995. Są też mapy katastru galicyjskiego, wydana w Sztokholmie książka księżnej Alicji Habsburg "Księżna partyzantów", bogaty zbiór ikonograficzny z lat 1808-2004 zawierający fotografie i dawne pocztówki żywieckie, a wśród nich m. in. pocztówki z 1916 roku prezentujące Dywizjon Czwartaków Legionów Piłsudskiego oraz żywiecki sztandar Komitetu Tarczy Legionów z napisem "Legionom Polskim Królewskie Wolne Miasto Żywiec 1916", zbiór plakatów i druków ulotnych z lat 1880-2009 mówiący np. o otwarciu w Żywcu stacji cesarsko-austriackiej kolei czy też kopie archiwaliów żywieckich wywiezionych przez króla Jana Kazimierza, których oryginały przechowywane są obecnie w Archiwum Narodowym w Paryżu. W archiwum przechowywany jest również dokumentacja geodezyjna, a także akta wszystkich sądów funkcjonujących na terenie powiatu, gdyż Archiwum Państwowe jest nie tylko placówką naukową, ale i urzędem wiary publicznej wydającym uwierzytelnione kopie dokumentów i zaświadczenia w oparciu o przechowywane archiwalia.

- Nie pozbywajmy się lekkomyślnie placówki dodającej naszemu miastu i powiatowi splendoru i odpowiedniej rangi na mapie kulturalnej (...). Przeniesienie archiwum do Bielska Białej zuboży bazę naukowo badawczą naszego miasta, a także utrudni lub uniemożliwi korzystanie z tych zasobów - apeluje w liście otwartym Towarzystwo Miłośników Ziemi Żywieckiej, które proponuje, aby archiwum przenieść do Pałacu Habsburgów.

Złudzeń na to, że placówka pozostanie pod Grojcem nie pozostawia jednak Piotr Greiner, dyrektor Archiwum Państwowego w Katowicach, pod który podlega żywiecki oddział.

- Koniec z prowizorkami - mówi stanowczo.

Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod nowy budynek archiwów przy ul. Marszałka Piłsudzkiego w Bielsku-Białej, gdzie przeniesione zostaną zbiory z Żywca, Bielska-Białej i Oświęcima, ma się odbyć 15 maja.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto