18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przełomowy moment dla polskiej służby zdrowia. W Żywcu stanie pierwszy w kraju szpital PPP [ZDJĘCIA]

Łukasz Gardas
fot. Łukasz Gardas
W czwartek przed południem. W żywieckim Nowym Zamku panuje atmosfera lekkiego napięcia, w powietrzu czuć, że zbliża się historyczna chwila.

Wreszcie w samo południe stało się to, na co czekali wszyscy na Żywiecczyźnie - przedstawiciele żywieckiego starostwa i kanadyjskiego konsorcjum Inter Health Canada Limited podpisują pierwszą w Polsce umowę na budowę szpitala w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Zamek wypełnia się ulgą, radością, nadzieją. Ale to dopiero krok do końca całej inwestycji.

- Wreszcie uda nam się zatrzymać odpływ pacjentów z naszego powiatu, którzy wyjeżdżają leczyć się do śląskich klinik - mówi Andrzej Zieliński, starosta powiatu żywieckiego.

Budowa obiektu wartego 140 mln zł ma ruszyć w przyszłym roku, zakończyć w lutym 2015 r. Kupiony zostanie też nowoczesny sprzęt medyczny za około 100 mln zł. Wszystkie koszty pokryje prywatny partner, czyli kanadyjska firma, która przez 30 lat prowadzić będzie szpital i czerpać zyski z leczenia chorych.

- Wszystkie świadczenia będą prowadzone w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, czyli pacjent nie będzie musiał ponosić żadnych kosztów - przekonywał po podpisaniu umowy George Commander, prezes Inter Health Canada.

Zapewnił, że pacjent będzie najważniejszy. - Powstaną nowe oddziały i przychodnie, by mieszkańcy mogli liczyć na kompleksowe leczenie na miejscu, bez konieczności wyjeżdżania poza swój powiat - stwierdził George Commander.

Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego, która była świadkiem tego wydarzenia, przekonywała, że jest to historyczna chwila.

- To pierwszy, pilotażowy projekt, oparty na zasadzie partnerstwa publicznego. Wspieramy go, jak tylko potrafimy - zaznaczyła Bieńkowska.

Do Żywca przyjechał ambasador Kanady Daniel Costello, który życzył inicjatorom przedsięwzięcia zrealizowania wszystkich planów.

- Kiedyś Polacy przyjeżdżali do Kanady, by budować. Teraz role się odwracają i bardzo dobrze - mówił ambasador.

Pewny partner

Co warto wiedzieć o kanadyjskiej firmie Inter Health Canada z Toronto?

Ano to, że specjalizuje się w zarządzaniu międzynarodowymi projektami i inwestycjami w sektorze opieki zdrowotnej. Powstała w 1994 roku, by "eksportować kanadyjskie doświadczenie z zakresu zarządzania placówkami służby zdrowia na rynki międzynarodowe". Warto dodać, że z sukcesem realizowała projekty w Wielkiej Brytanii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Kuwejcie, a ostatnio na wyspach Turks i Caicos. Teraz przyszedł czas na Beskidy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto