Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych Ziemi Żywieckiej świętuje 20-lecie

Jakub Marcjasz
Marek Michalak odznaczył stowarzyszenie Honorową Odznaką za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka. Kilka lat temu panie W. Klinowska i W. Deka zostały Kawalerami Orderu Uśmiechu
Marek Michalak odznaczył stowarzyszenie Honorową Odznaką za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka. Kilka lat temu panie W. Klinowska i W. Deka zostały Kawalerami Orderu Uśmiechu Foto u Jarka
Urodziny to idealny czas na małe podsumowanie dotychczasowych działań, a także rozmowy o planach na przyszłość.

- Zaczęło się od zupełnie spontanicznej inicjatywy grupy przyjaciół, która już dużo wcześniej pracowała na rzecz dzieci i osób niepełnosprawnych - opowiada Władysława Deka, prezes stowarzyszenia, która zwraca uwagę, że było to pierwsze w Żywcu i powiecie stowarzyszenie zajmujące się osobami niepełnosprawnymi (zarówno dziećmi, jaki i dorosłymi). Od początku główną ideą organizacji jest integracja osób sprawnych ze sprawnymi inaczej. Początki były ciężkie. - Dziś jest mnóstwo programów, grup wsparcia czy warsztatów terapii zajęciowej, ale wówczas „wyciągnięcie” ludzi z domu wcale łatwe nie było - wspomina Władysława Deka.

Przez 20 lat działalności pod opieką stowarzyszenia znalazło się około 100 osób. Obecnie jest ich ok. 35. Wiele z nich od lat lat. Także i tacy, którzy pod skrzydła stowarzyszenia trafili jako dzieci, a dziś są już osobami dorosłymi.

Dzięki udzielanej im pomocy mogą oni w pewnym stopniu zaspokoić najważniejsze swoje potrzeby życia codziennego. Istotny jest także aktywny udział niepełnosprawnych w działaniach twórczych. Niepełnosprawni członkowie stowarzyszenia występują w czasie imprez, koncertów i akcji charytatywnych. Co sobotę organizowane są zajęcia i warsztaty twórcze zarówno dla osób niepełnosprawnych, jak i pełnosprawnych. Warsztaty i zajęcia plastyczne, manualne, muzyczne, językowe są jednocześnie doskonałą okazją do spotkań, rozmów, dyskusji na tematy z różnych dziedzin życia. Nie brakuje także wykładów i spotkań z ciekawymi osobami.

To wszystko jest możliwe dzięki wolontariuszom, ale także finansowemu wsparciu ludzi dobrej woli.

- Najbardziej nas cieszy, że ktoś kto potrzebował pomocy, potem kiedy już pokona trudności, pomaga także innym, nie odcina się się, ale dalej pracuje - mówi Władysława Deka.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto