Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Żywcu czekamy na nowy obiekt, w którym będziemy się leczyć

ŁUG
Mieszkańcy Żywiecczyzny z niecierpliwością czekają na nowy szpital. Tak ma się prezentować.
Mieszkańcy Żywiecczyzny z niecierpliwością czekają na nowy szpital. Tak ma się prezentować. mat. prasowe
Jest kolejny bardzo ważny krok w sprawie budowy nowego Szpitala Powiatowego w Żywcu. Zakończyły się już prace nad projektem budowlanym i złożono wniosek o pozwolenie na budowę placówki.

Firma InterHealth Canada złożyła niedawno w żywieckim starostwie wniosek o pozwolenie na budowę nowego Szpitala Powiatowego w Żywcu. Oznacza to, że kanadyjski inwestor zakończył prace nad projektem budowlanym placówki.

To pierwszy w Polsce obiekt medyczny, który ma być realizowany w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

Projekt budowy szpitala otrzymał wcześniej pozytywną decyzję środowiskową. Teraz do starostwa trafił wniosek o pozwolenie na budowę, standardowo wraz z projektem budowlanym.
- Zakończenie prac projektowych i złożenie wniosku to ważny kamień milowy dla projektu, nad którym partner prywatny pracuje bardzo intensywnie - komentuje Andrzej Kalata, wicestarosta żywiecki.

Dodaje, że mimo złożoności projektu postarają się skrócić czas analizy dokumentacji i wydać decyzję nawet w ciągu miesiąca.

Szpital ma stanąć na Polach Lisickich. Władze powiatu zdecydowały się na pionierski projekt PPP ze względu na stan obecnego szpitala, którego remont kosztowałby więcej niż wybudowanie nowego obiektu.

Współpraca z partnerem prywatnym oznacza dla samorządu nie tylko pozyskanie brakujących środków na modernizację bazy materialnej, ale także transfer wiedzy i rozwój służby zdrowia.
- To przede wszystkim szansa na wprowadzenie szeroko pojętych usprawnień systemu i oszczędności, np. czasu hospitalizacji, kubatury budynku, kosztów jego utrzymania - wyjaśnia Antoni Juraszek, dyrektor obecnego Szpitala Powiatowego w Żywcu.

Projekt nowego szpitala został dostosowany do zmienionych w ubiegłym roku przepisów dotyczących infrastruktury obiektów służby zdrowia, które zostały wprowadzone przez NFZ i Ministerstwo Zdrowia.
- Nowelizacje te pozwoliły nam na optymalizację wstępnego projektu siedziby placówki - mówi Nasser Massoud, członek zarządu InterHealth Canada.

Dodaje, że dlatego razem ze starostwem podjęli decyzję o wprowadzeniu zmian do projektu.
- Dzięki temu udało nam się zwiększyć efektywność funkcjonowania szpitala. To dla nas ważne, ponieważ od jakości projektu opracowywanego teraz zależeć będzie jakość i wydajność leczenia pacjentów w powiecie żywieckim przez prawie 30 lat - tłumaczy Nasser Massoud.

Z tego względu nowy szpital realizowany jest w systemie zintegrowanego PPP. Tak zwany model DBOD (Design, Build, Operate, and Deliver, czyli Projektuj, Buduj, Zarządzaj i Dostarczaj Usługi Medyczne) oznacza, że partner prywatny tak projektuje szpital, by potem przez wiele lat placówka efektywnie świadczyła usługi medyczne zgodnie z potrzebami regionu.

A co robi powiat?
Przygotowania do realizacji inwestycji leżą także po stronie powiatu, którego zadaniem, zgodnie z umową PPP, jest między innymi doprowadzenie mediów do działki na Polach Lisickich. Starostwo rozstrzygnęło właśnie przetarg na wykonanie sieci wodno-kanalizacyjnej, ma umowę w sprawie tymczasowego przyłącza energetycznego oraz czeka na umowę docelową. Trwa także procedura związana z uzbrojeniem działki w gaz. W toku jest projektowanie poszerzenia drogi dojazdowej do szpitala. Projekt oszacowany wstępnie na ok. 4 mln zł i obejmuje też budowę kanalizacji deszczowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto