Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Więcej telewizyjnych programów i lepsza jakość odbioru, czyli rozpoczęło się testowe nadawanie z nadajnika Wisła /Skrzyczne

JAK
Marian Kastelik ze Stowarzyszenia Media i Administracja Podbeskidzia, które od lat stara się, by mieszkańcy południowej części województwa śląskiego mieli równy dostęp do pełnej oferty progra­mowej naziemnej telewizji cyfrowej oraz nowych technologii.
Marian Kastelik ze Stowarzyszenia Media i Administracja Podbeskidzia, które od lat stara się, by mieszkańcy południowej części województwa śląskiego mieli równy dostęp do pełnej oferty progra­mowej naziemnej telewizji cyfrowej oraz nowych technologii. ARC
Rozpoczęło się testowe nadawanie z nadajnika Wisła /Skrzyczne w DVB-T2, co oznacza więcej programów telewizyjnych i w lepszej jakości - poinformował żywczanin Marian Kastelik ze Stowarzyszenia Media i Administracja Podbeskidzia, które od lat stara się, by mieszkańcy południowej części województwa śląskiego mieli równy dostęp do pełnej oferty progra­mowej naziemnej telewizji cyfrowej oraz nowych technologii.

W 2022 roku zmieni się standard nadawania telewizji naziemnej MUX1, MUX2, MUX3. Obecny zostanie zastą­piony nowym bardziej efektywnym standardem DVB-T2/HEVC. Telewizja Polska od listopada 2020 roku prowadzi testowe emisje z nadaj­ników: Warszawa PKiN, Gdańsk Chwasz­czyno, Poznań Śrem, Katowice Kosztowy i Kraków Chorą­gwica. Teraz dołączył dołączył do nich nadajnik Wisła/Skrzyczne. W ramach testów nadawane są TVP Kultura, TVP Polonia, TVP Dokument i TVP Rozrywka.

Z informacji, jakie uzyskał Marian Kastelik wynika, że zwięk­szenie liczby wykorzy­sty­wanych nadaj­ników zapla­nowane jest w pierwszej połowie bieżącego roku. Obecnie prowa­dzone jest postę­po­wanie zakupowe dla usługi nadawczej w standardzie DVB-T2/HEVC.

- Poszcze­gólne nadajniki używane dla DVB-T2 będą miały podobny zasięg do tych działa­jących obecnie dla multi­pleksów telewizji naziemnej, więc jeśli dzisiaj odbieramy programy TVP korzy­stając z nadajnika Wisła/Skrzyczne, to po urucho­mieniu emisji testowej, programy nadawane w ramach testów DVB-T2/HEVC również będą dla odbiorców dostępne - podkreślił Marian Kastelik.

Urząd Komunikacji Elektronicznej poinformował, że w pierwszej połowie 2022 r. zostaną zreali­zowane zgodnie z decyzjami rezer­wa­cyjnymi na MUX1, MUX2, MUX3 i MUX4 przełą­czenia związane przede wszystkim ze zmianą techno­logii: z DVB T na DVB-T2/HEVC. Proces zakończy się do końca czerwca 2022 r. Testy w techno­logii DVB-T2/HEVC prowadzone są ze stacji telewizyjnej Wisła/Skrzyczne (pracuje z mocą 10 kW). Z kolei emisja z Katowic pracuje z mocą 30 kW, a Krakowa - z mocą 80 kW. Lista emisji testowych jest na bieżąco aktuali­zowana.

- W pierwszej połowie 2022 r. zostaną zreali­zowane przełą­czenia związane przede wszystkim ze zmianą techno­logii z DVB T na DVB-T2/HEVC. Proces zakończy się do końca czerwca 2022 r. Planowany termin przełą­czenia sygnału telewi­zyjnego z DVB T na DVB-T2/HEVC nadaj­ników Katowice ,Kraków i Wisła/Skrzyczne nastąpi do 23 maja 2022 roku - informuje UKE.

Aby sprawdzić czy nasz telewizor odbiera sygnał telewi­zyjny w nowej technologii DVB-T2/HEVC, trzeba będzie ponownie zaprogramować odbiornik, o ile sam nie wyszuka kanałów. Nowe telewizory okresowo spraw­dzają zmiany i aktualizują listę kanałów. Jeśli jednak odbiornik nie znajdzie kanałów konieczny będzie zakup dekodera.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto