Schroniskowa codzienność
Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Żywcu od wielu lat prowadzi Stowarzyszenie Futrzany Los. Obecnie miejski azyl zamieszkuje 48 psów i 20 kotów. Zwierzęta trafiają do schroniska najczęściej z interwencji, odpowiadając na wezwania mieszkańców poszczególnych gmin Żywiecczyzny, z którymi stowarzyszenie ma zawartą w tym zakresie umowę.
Od stycznia 2023 r. żywiecki azyl „nie obsługuje” już lokalnych zgłoszeń z uwagi na przegrany przetarg na zabezpieczenie i opiekę nad bezdomnymi zwierzętami z Żywca. W wyniku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, prowadzonego w trybie podstawowym bez negocjacji, przetarg wygrał Gabinet Weterynaryjny ,,Animal-Vet Zasole z Oświęcimia, który prowadzi schronisko dla bezdomnych psów w Chełmku.
Schroniskowa codzienność to wydawanie posiłków, czas na spacer i sprzątanie boksów. Przy obecnych cenach mediów opłacenie miesięcznych rachunków oraz etatowych opiekunów zwierząt jest dla schroniska nie lada wyzwaniem. Azyl coraz częściej mierzy się z problemami finansowymi.
W żywieckim schronisku przebywa również dużo psich seniorów, często w okresie rekonwalescencji, po wypadkach lub ciężkich chorobach. Zdrowa i zbilansowana dieta to jeden z czynników mających bezpośredni wpływ na odporność i samopoczucie psich staruszków. Dzięki prężnym działaniom w mediach społecznościowych, schronisko od lat upowszechnia również ideę adopcji bezdomnych zwierząt, prowadząc liczne akcje informacyjno-adopcyjne.
- Mamy szczęśliwy rok jeżeli chodzi o adopcje. Nowy dom znalazło 15 psów i 8 kotów. Zanim zwierzęta znajdą nowy dom odbywają się spotkania z nowym opiekunem, podczas których jest czas na wzajemne poznanie się i oswojenie. – mówi pracownik schroniska Magdalena Romik
Żeby móc adoptować zwierzę ze schroniska bardzo ważne są wizyty przedadopcyjne . Jest to okazja, aby bliżej poznać psa lub kota, którego chcemy przygarnąć, jego codzienne nawyki, wymagania dietetyczne a przede wszystkim charakter przyszłego pupila. Decyzja o adopcji powinna być przemyślana.
- Jesteśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni coraz częstszą adopcją starszych zwierząt, nie tylko są to maluchy i szczeniaki. Dzisiaj nasze schronisko opuszcza 8 -letnia kotka Śnieżka, która przebywała u nas od sierpnia – dodaje prezes schroniska Beata Korzeniowska
Jak pomóc schronisku?
Aby wesprzeć schronisko darami rzeczowymi, można do niego dostarczyć koce, kołdry, ręczniki, smycze, obroże, akcesoria dla zwierząt a przede wszystkim karmę oraz suplementy. Aby móc zapewnić zwierzętom należyte warunki bytowe nadal dostępna jest zbiórka środków finansowych na rzecz schroniska, na portalu zrzutka.pl Do końca marca każda osoba zainteresowana wsparciem placówki może dokonać tam wpłaty. Zebrane datki zostaną przeznaczone na koszty karmy, legowisk, pomocy weterynaryjnej oraz media, które w ostatnim czasie drastyczne wzrosły.
Tradycyjnie, jak co roku rozliczając się z fiskusem, można przekazać swój podatek na wybraną organizację pożytku publicznego. Od tego roku na rzecz OPP można podarować już 1,5% . Stowarzyszenie Futrzany Los posiada następujący nr KRS : 0000802019

Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?