MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

ZAPOWIEDŹ: Soła Żywiec świętuje...

JAK
Jutro w Żywcu odbędą się obchody 90-lecia Towarzystwa Sportowego Soła Żywiec – poinformował Tomasz Terteka, rzecznik żywieckiego ratusza.

O godz. 8.30 w kościele p.w. Świętego Floriana odprawiona zostanie msza, podczas której poświęcony zostanie sztandar klubowy. O godz. 11.00 w pawilonie sportowym TS Soła Żywiec zorganizowana zostanie jubileuszowa akademia. Na godz godz. 13.00 zaplanowano mecz piłkarski pomiędzy TS Sołą Żywiec a PUKS Maksymilianem Cisiec. O godz. 15.00 rozegrany zostanie z kolei mecz oldboyów pomiędzy TS Sołą Żywiec a „Budowlanką” Żywiec.

Terteka przypomina, że 1922 rok uznaje się za oficjalny początek działalności Klubu Sportowego Soła w Żywcu. W tym bowiem roku odbyło się pierwsze oficjalne zebranie organizacyjne, na którym wybrano pierwszy zarząd klubu w składzie: prezes – Stefan Ścieszka, sekretarz – Karol Wyrwalski, skarbnik – Władysław Matlakiewicz, gospodarz – Stanisław Cholewka, zastępca gospodarza – Franciszek Kędziorski, członkowie: – Józef Wiśniewski, Franciszek Pawełek, Rudolf Faltus, Stanisław Ropek.

Tego samego roku Soła jako pierwszy klub w powiecie został zarejestrowany w starostwie powiatowym i OZPN. Fundamenty pod nowy klub powstały jednak dużo wcześniej niż w 1922 roku, bowiem już przed pierwszą wojną światową w Żywcu działały dzikie drużyny Zorza, Lechia, Pogoń, Jutrzenka, Grojec i AKS (Amatorski Klub Sportowy). To właśnie z połączenia tych dwóch ostatnich klubów działających na Rudzy powstało Towarzystwo Sportowe Soła. Założycielami nowego klubu, który szybko okrzepł pod względem organizacyjnym byli: Edmund i Leon Wrężelowie, którzy finansowali klub, Franciszek Gruszecki – pomysłodawca nazwy klubu, Włodzimierz Szydłowski. Pierwszymi barwami klubu był kolor czarno-niebieski, a następnie zielono-biały.

Soła to nie tylko piłka nożna, przez lata w klubie działało wiele innych sekcji, a zawodnicy wywodzący się z pod zielono-białego sztandaru odnosili sukcesy w mistrzostwach Polski, wielu z nich po zakończeniu kariery zostało znanymi trenerami lub działaczami. Soły wypłynęli na szerokie wody m in. Adam Jurasz – srebrny medalista Paraolimpiady w 2004 roku, wielokrotny reprezentant Polski na mistrzostwa świata i Europy w tenisie stołowym, Marek Motyka – piłkarz i trener klubów ekstraklasy. Zdzisław Kręcina – wieloletni sekretarz generalny PZPN, Adam Jodłowiec – prezes Śląska Wrocław, reprezentant Polski w biegach średniodystansowych, Henryk Studencki – długoletni prezes Klubu Sportowego Stal Sosnowiec, później Zagłębie Sosnowiec.

– Przez lata jednak klub był wielosekcyjny. Obok typowo wyczynowych sekcji jak siatkówka kobiet i mężczyzn, kolarstwo czy tenis stołowy były sekcje rekreacyjne turystyczna, narciarska i gimnastyczna. Dzisiaj w klubie istnieje tylko jedna sekcja – piłki nożnej. Seniorzy pod wodzą Andrzeja Czula występują w A Klasie. Pan Czul jest również trenerem Juniorów. Opiekunem Żaków jest pan Mieczysław Deras – podkreśla Terteka.

Soła jest jednym z najstarszych klubów w Polsce i pomimo jej teraz głównie lokalnego znaczenia jest dobrze znana szerokiemu gronu kibiców, szczególnie starszego pokolenia. Należy w tym miejscu wspomnieć, iż podczas wizyty Zdzisława Kręciny, ówczesny sekretarz Polskiego Związku Piłki Nożnej w Watykanie Jan Paweł II znany z zamiłowania do sportu pytał właśnie o „Sołę Żywiec”. Ojciec Święty pytał, ponieważ, klub ten znał ze swojej młodości, drużyna z Żywca często rywalizowała przed wojną z Skawą Wadowice. Z tego spotkania w klubie zachowała się cenna pamiątka w postaci własnoręcznie napisanych pozdrowień przez Papieża.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świątek w finale turnieju w Rzymie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto