MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Żywiecka”. Bardziej i mniej znane fakty z historii

JM
Lucjusz Cykarski
Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Żywiecka” świętuje 45-lecie działalności. Przy tej okazji postanowiliśmy zaprezentować Państwu bardziej i mniej znane fakty z jego historii.

1. Zespół powstał w 1971 roku przy Żywieckiej Fabryce Sprzętu Szpitalnego „Fa-med” i taką też początkowo nosił nazwę. Dwa lata później zespół po raz pierwszy zaprezentował swój program na Tygodniu Kultury Beskidzkiej. W 1975 roku nasępiła zmiana opiekuna Zespołu Pieśni i Tańca „Famed”, a wraz z tym faktem zmiana nazwy na „Sędzioły”. W styczniu 1982 roku patronat nad zespołem obejmuje Żywiecki Ośrodek Kultury, z czym wiąże się kolejna zmiana nazwy. Od tego czasu do chwili obecnej zespół nosi nazwę „Ziemia Żywiecka”. Od 2004 roku Reprezentacyjny Folklorystyczny Zespół Miasta Żywca „Ziemia Żywiecka” działa pod patronatem Miejskiego Centrum Kultury oraz Burmistrza Miasta Żywca.

2. Pierwszym kierownikiem zespołu został Kazimierz Sanetra; kierownikiem artystycznym Jan Gąsiorek; kierownikiem kapeli Franciszek Kastelik. Obecną kadrę tworzą: Jan Brodka - kierownik zespołu, Krystyna Kwaśniewska - choreograf, Wojciech Maciejowski - instruktor kapeli..

3. „Ziemia Żywiecka” to zespół typowo amatorski. Tworzą go: dorośli, młodzież i dzieci. W sumie ok. 100 osób.

4.Swoje programy zespół prezentował na scenach 40 krajów świata. 45 lat działalności to również ponad 1000 tancerzy i ok. 100 muzyków, 32 pary małżeńskie oraz kilkunastu instruktorów tańca, z których dziesięciu to obecnie kierownicy i instruktorzy kilku znanych zespołów żywieckich takich jak „Grojcowianie”, „Jodełki”, „Magurzanie” czy „Żywczanie”.

5.Programy „Ziemi Żywieckiej” i ich fragmenty były wielokrotnie emitowane na falach licznych rozgłośni radiowych oraz w programach wielu stacji i ośrodków telewizyjnych. Nagrano kasety z kolędami i pastorałkami oraz programami: Mieszczan i Górali Żywieckich.

6.„Ziemia Żywiecka” zdobyła praktycznie wszystkie nagrody i odznaczenia, jakie można było zdobyć w dziedzinie folkloru, m.in. kilka Ciupag na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, kilka Żywieckich Serc na Festiwalu Górali Polskich w Żywcu, dwukrotnie Grand Prix Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych TKB, i wielokrotnie Grand Prix najróżniejszych festiwali w kraju i zagranicą. Jest również laureatem nagrody Oskara Kolberga, najwyższego uznania w dziedzinie folkloru.
***
W tekście wykorzystałem informacje ze strony internetowej zespołu oraz z tekstu autorstwa Krystyny Kwaśniewskiej, który ukazał się w Kalendarzu Beskidz-kim 2016.

Więcej zdjęć z jubileuszu zespołu, którego koncert zainagurował tegoroczny TKB, znajdziesz tutaj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto