18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żywiec: Obraz z XV wieku pt. Opłakiwanie można oglądać w żywieckim Muzeum Miejskim w Starym Zamku

ŁUG
Do końca marca w Muzeum Miejskim na Starym Zamku w Żywcu oglądać można obraz Opłakiwanie z drugiej połowy XV wieku - zaprasza historyk, Dorota Firlej.
Do końca marca w Muzeum Miejskim na Starym Zamku w Żywcu oglądać można obraz Opłakiwanie z drugiej połowy XV wieku - zaprasza historyk, Dorota Firlej. fot. Łukasz Gardas
Zabytkowy obraz "Opłakiwanie" z drugiej połowy XV wieku podziwiać można w Muzeum Miejskim w Żywcu mieszczącym się w Starym Zamku.

Do końca marca w żywieckim Muzeum Miejskim oglądać można bezpłatnie arcydzieło sztuki gotyckiej. Jest nim obraz temperowy na desce zatytułowany "Opłakiwanie".
- To jeden z najcenniejszych obiektów z połowy XV wieku - mówi Dorota Firlej, historyk z Muzeum Miejskiego w Żywcu.

Dzieło przedstawia scenę zdjęcia z krzyża, w której uczestniczą Matka Boska przytulająca ciało umarłego Chrystusa, nad nimi jest Maria Magdalena z Janem Ewangelistą, a po bokach znajdują się jeszcze Józef z Arymatei i Nikodem. Blisko Maryi są natomiast dwie lamentujące niewiasty. Scena rozgrywa się na zielonej łące.

Z kolei złote tło dekorują emblematy Męki Pańskiej. Żywieckie "Opłakiwanie" namalowane około 1450 roku należy do wybitnych obiektów malarstwa tablicowego w Polsce, które powstawały w okresie od 1350 do 1510 r.
- Obrazy tablicowe to malowidła wykonane na desce farbami temperowymi na podkładzie kredowym - tłumaczy Firlej.

Są to głównie dzieła anonimowe o charakterze sakralnym, których głównym celem było ukazywanie zawartych w nich treści teologicznych. "Opłakiwanie" do lat 30. XX wieku znajdowało się w kościele Świętego Krzyża w Żywcu. W 1936 r. zostało przekazane do zbiorów żywieckiego muzeum.

W 1941 r. okupanci wywieźli część zbiorów, w tym najcenniejszą kolekcję sztuki sakralnej. W 1947 r. eksponaty żywieckie odnalazły się w Bytomiu i zostały odzyskane. Obecnie najstarsze oraz najcenniejsze wyposażenie kościoła znajduje się w zbiorach muzeum w Żywcu.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto