Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żywiecka Fundacja Rozwoju wspiera Ukraińców. Organizacja realizuje kilka programów pomocowych!

Adrian Hulbój
Adrian Hulbój
Żywiecka Fundacja Rozwoju
Żywiecka Fundacja Rozwoju jest organizacją, która od dawna pracuje na rzecz mieszkańców naszego regionu i promuje lokalną aktywność. Jej działania mają jednak znacznie większą skalę - od wybuchu konfliktu zbrojnego w Ukrainie, pracownicy fundacji udzielili już wsparcia tysiącom potrzebujących osób. Jak sami przyznają, pomoc nadal jest bardzo potrzebna.

Pomagać długofalowo i mądrze - to motto fundacji

Żywiecka Fundacja Rozwoju od początku działań wojennych w Ukrainie zaangażowała się w pomoc uchodźcom. Jej pracownicy i wolontariusze zaangażowali się między innymi w przewóz osób z granicy polsko-ukraińskiej, zbiórkę darów, pomoc w organizacji posiłków, a także działania ułatwiające Ukraińcom załatwienie niezbędnych formalności w naszym mieście. Dzięki nim wielu uchodźców mogło znaleźć pracę w Żywcu i jego okolicach

Od samego początku współpracujemy z innymi organizacjami non-profit, tak aby nasza pomoc była jak najbardziej efektywna. W naszej siedzibie przy ul. Dworcowej 2a powstało Centrum Pomocy Uchodźcom, które prowadzimy wspólnie z PCK oraz Żywieckim Centrum Wolontariatu

- mówi Anna Janczyk-Zabrocka, fundraiserka fundacji.

Obecne działania organizacji skupione są wokół asymilacji osób, które zdecydowały się pozostać w naszym mieście na dłużej. Grono to stanowią przede wszystkim kobiety i dzieci, a pracownicy fundacji chcą pomóc w ich usamodzielnieniu się w Żywcu. Aby ułatwić integrację uchodźców, a także oswojenie ich traumatycznych doświadczeń, fundacja prowadzi kilka programów.

Tak działa Żywiecka Fundacja Rozwoju!

Wakacyjne Motyle dbają o polsko-ukraińską integrację!

Jednym z pierwszych działań podjętych w ramach pomocy w adaptacji dzieci z Ukrainy jest program "Rock for Ukraine". Jego głównym celem jest wsparcie ukraińskich dzieci, poprzez ich udział w zajęciach muzycznych. Pierwsze warsztaty w Żywcu odbyły się w kwietniu. Poprowadził je Brian Allan, szkocki muzyk, producent i autor tekstów, który napisał piosenkę "Stand up”, dedykowaną ukraińskim dzieciom. To on jest inicjatorem programu „Rock for Ukraine”

Ten program z jednej strony ma wspierać dzieci w radzeniu sobie z traumą wojny, a z drugiej integrować ich z polskimi rówieśnikami. I przypominać, że wojna w Ukrainie ciągłe trwa

- zwraca uwagę fundraiserka Żywieckiej Fundacji Rozwoju

6 lipca Żywiecka Fundacja Rozwoju razem z Instytutem Rozwoju Artystycznego w Żywcu w ramach programu „Rock for Ukraine” rozpoczęła cykl 12 zajęć umuzykalniających. Weźmie w nich udział około 30 osób. Spotkania będą odbywać się co tydzień. Dla najmłodszych z Polski i Ukrainy skierowany jest także projekt „Motyle”, który w lipcu i sierpniu przeistoczy się w „Wakacyjne Motyle”. W codziennych warsztatach bierze udział kilkadziesiąt dzieci.

Projekt "Motyle" został zainicjowany przez ukraińskie nauczycielki, które znalazły schronienie przed wojną w Żywcu. Kobiety zaczęły organizować zajęcia pozalekcyjne dla dzieci, podczas których prowadziły warsztaty z tańca, origami, malarstwa czy języka angielskiego. Przykładem są warsztaty taneczne prowadzone przez Alione Tropko. Co ważne, w zajęciach brały udział zarówno dzieci z Polski, jak i Ukrainy, co ułatwiało wzajemną integracje. Projekt jest rozwijany także w wakacje i działa jako "Wakacyjne Motyle"

W lipcu warsztaty odbywają się w Szkole Podstawowej Nr 1 w Żywcu, od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 - 15:00. Biorą w nich udział dzieci z Polski i Ukrainy. Jest jeszcze kilka wolnych miejsc. Chętni do udziału proszeni są o kontakt z fundacją.

- informuje Anna Janczyk-Zabrocka.

“Wool for Ukraine” - terapia poprzez pracę z wełną

Żywiecka Fundacja Rozwoju nie zapomina także o dorosłych uchodźcach z Ukrainy. Aby wesprzeć ich w radzeniu sobie z traumą, a także pomóc w uporaniu się z objawami stresu pourazowego powstał program "Wool for Ukraine”, w którym regularnie bierze udział około 10 osób.

-

W ramach “Wool for Ukraine” nawiązaliśmy współpracę z grupami z całego świata, zaangażowanymi w dziewiarstwo, szydełkowanie, filcowanie, przędzenie i tkanie, aby także poprzez taką formę aktywność zapewnić wsparcie uchodźcom. Wszystko zaczęło się od otrzymania 43 ton wełny w formie darowizny. Dziś ideę chcemy zaszczepić także w innych miejscach w Polsce oraz na świecie. Zależy nam również na tym, aby produkty, jakie powstają w ramach warsztatów "Wool for Ukraine" zostały jak najlepiej wykorzystane. W tym momencie rozważane są różne opcje. Niezależnie od tego, która z nich zostanie wybrana, najważniejszym elementem warsztatów jest ich znaczenie terapeutyczne. Dla osób uciekających przed wojną to bardzo ważne

- mówi Anna Janczyk-Zabrocka.

W planach fundacji znajduje się również adaptacja poddasza swojej siedziby, które zostanie zamienione na mieszkania tymczasowe. Z czasem będą mogli z nich korzystać potrzebujący Ukraińcy i mieszkańcy Żywiecczyzny.

Szacujemy, że schronienie w tym miejscu znajdzie kilkanaście osób. Żeby tę inicjatywę zrealizować potrzebujemy jednak wsparcia darczyńców, których cały czas poszukujemy. Zachęcamy także do wpłat indywidualnych -

podsumowuje Anna Janczyk-Zabrocka.

Jeżeli chcecie pomóc fundacji w realizacji ich planów, wszelkie informacje znajdziecie tutaj.

Żywiecka Fundacja rozwoju od lat działa aktywnie w całym regionie!

Żywiecka Fundacja Rozwoju działa od 2003 roku. Od samego początku angażuje się w promocję miasta Żywca i całego regionu poprzez rozwój jej mieszkańców. Wspiera inicjatywy w dziedzinach: edukacji, kultury i sztuki, ekologii, zdrowia oraz demokracji. Angażuje się również w zmienianie przestrzeni miejskiej, co widoczne jest zwłaszcza na Zabłociu; to dzięki jej działaniom powstały takie obiekty jak książkodzielnia i jadłodzielnia, z których mogą dziś korzystać wszyscy mieszkańcy Żywca.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto