Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co zrobić z terenami poprzemysłowymi w Żywcu? Masz jakiś pomysł na ich zagospodarowanie?

ŁUG
W Żywcu często słyszy się głosy, że tereny poprzemysłowe na terenie miasta są zaniedbane i niezagospodarowanie. Jednak samorząd lokalny twierdzi, że wcale nie jest tak źle.

- Jeżeli chodzi o tereny, które w naszym mieście były kiedyś przemysłowe, to nie zgadzam się z twierdzeniem, że popadają one w ruinę - mówi Tomasz Terteka, rzecznik żywieckiego magistratu.

Terteka dodaje, że wszystkie budynki byłych fabryk, tereny poprzemysłowe dalej tętnią życiem. - Zazwyczaj jest tak , że nie funkcjonują w nich już duże przedsiębiorstwa, ale są w nich punkty usługowe, hurtownie czy sklepy. Wszystkie te podmioty gospodarcze zatrudniają pracowników i płacą podatki - wyjaśnia rzecznik.

W wyniku transformacji ustrojowej upadły niektóre zakłady pracy w naszym mieście . Sporo budynków i terenów w Żywcu zostało już jednak zagospodarowanych. Tam gdzie funkcjonowały magazyny państwowych czy też spółdzielczych przedsiębiorstw, powstały hurtownie i punkty przemysłowe. Tak się stało na przykład w dzielnicy Zabłocie na terenach przy ul. Fabrycznej.

Z kolei w centrum miasta gdzie działał zakład Ponar, powstało centrum handlowe Lider.
- Ze środków unijnych zrobiono tam także parking, który pozwolił handlowcom się rozwinąć - przekonuje Terteka.
- Dzięki pieniądzom własnym i subwencjom unijnym tworzona jest infrastruktura niezbędna dla prowadzenia działalności gospodarczej. Chodzi na przykład o budowę oraz remonty dróg - zaznacza rzecznik.

Jest między innymi dobra wiadomość dla wszystkich osób prowadzących swoje firmy w dzielnicy przemysłowej na Zabłociu. W przyszłym roku miasto planuje kompleksowo wyremontować ul. Fabryczną.

Nie wszędzie jednak "odżyły" tereny poprzemysłowe. W Sporyszu i Zabłociu jest jeszcze sporo niezagospodarowanych miejsc, gdzie kiedyś prężnie działały firmy.

My też działamy
Krzysztof Fiołek, rzecznik żywieckiego starostwa przekonuje, że powiat też współpracuje w tym zakresie ze Stowarzyszeniem Przedsiębiorców Ziemi Żywieckiej. - Obu stronom zależy, aby jak najwięcej terenów poprzemysłowych doczekało się zagospodarowania. Chcemy, by tworzone były w nich nowe miejsca pracy. Niedawno w starostwie odbyło się spotkanie, na którym poruszane były te tematy - mówi Fiołek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto