Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podsumowano projekt Smart Żywiec (r)ewolucja. Dzięki niemu udało się zrobić kilka fajnych rzeczy w mieście

Jacek Drost
Jacek Drost
Dzisiaj, 22 lutego, w sali koncertowej Szkoły Muzycznej w Żywcu projekt został podsumowany
Dzisiaj, 22 lutego, w sali koncertowej Szkoły Muzycznej w Żywcu projekt został podsumowany JAK
Ścieżka rowerowa, kładka dla pieszych i tężnia w żywieckim Parku Habsburgów to tylko kilka z inwestycji, które zostały zrobione w ostatnich miesiącach w ramach projektu „Smart Żywiec - (r)ewolucja". Został on uroczyście podsumowany dzisiaj, 22 lutego, w sali koncertowej Szkoły Muzycznej w Żywcu. - Najbardziej jestem dumny z kładki i ścieżki rowerowej na tzw. Cyplu. Mieszkańcy od wielu, wielu lat mówili, by ta kładka połączyła dzielnicę Zabłocie z dzielnicą Sporysz i innymi - stwierdził burmistrz Żywca Antoni Szlagor.

Mniej więcej rok temu informowaliśmy na łamach DZ, że Żywiec otrzymał ponad 16 mln złotych z funduszy norweskich na realizację projektu „Smart Żywiec - (r)ewolucja".

Twarde i miękkie projekty

Burmistrz Żywca Antoni Szlagor mówił wówczas na konferencji prasowej, że miasto nie po raz pierwszy korzysta z funduszy norweskich. W poprzednich edycjach udało się z nich m.in. wyremontować żywiecki Park Habsburgów i Stary Zamek. W tej edycji Żywiec znalazł się w grupie 252 miast mogących ubiegać się o fundusze norweskie, a później 55 miast mogących otrzymać pieniądze. Ostatecznie Żywiec trafił do grona 29 miast, które otrzymały ponad 16 mln zł.

- To wszystko wymagało wytężonej, ogromnej pracy. Spotkań z mieszkańcami, przedsiębiorcami, pracownikami - opowiadał wówczas burmistrz Szlagor. Wyjaśnił, że 60 proc. otrzymanej kwoty zostało przeznaczone na projekty twarde, a 40 proc. na projekty miękkie. W ramach projektów twardych Żywiec postanowił zbudować kładkę pieszo-rowerowej na rzece Sole.

- Przywracamy to, co było kiedyś. Takim pięknym miejscem był tzw. Cypel, czyli miejsce u zbiegu rzeki Soły i Koszarawy, gdzie znajdował się zjazd ze skoczni narciarskiej. Tam była kiedyś kładka drewniana, pomiędzy dzielnicą Zabłocie a Sporyszem i środmieściem - wspominał burmistrz Żywca. Dodawał, że budowa kładki pieszo-rowerowej na Sole na nowo połączy te dzielnice. Dodatkowym zadaniem będzie likwidacja tzw. wąskiego gardła do amfiteatru, czyli likwidacja wąskiej kładki przez Koszarawę i zrobienie szerokiej kładki, co zostanie sfinansowane z pieniędzy pochodzących z Polskiego Ładu.

Czas na podsumowanie projektu

- Dzisiaj mamy podsumowanie projektu „Smart Żywiec - (r)ewolucja", czyli streszczenie tego wszystkiego, co się działo w zakresie inwestycji i miękkich działań. Praktycznie doprowadzamy ten projekt do końca, kończą się działania inwestycyjne - powiedział w czwartek 22 lutego w rozmowie z DZ burmistrz Żywca Antoni Szlagor. - Do dyspozycji mieliśmy ponad 16 milinów złotych. Udało się dzięki temu zrobić bardzo dużo poważnych inwestycji, czyli ścieżkę rowerową, kładkę, murale, przejścia dla pieszych, monitoring koszy, boisko sportowe dla dzieci na osiedlu Parkowym, teraz kończymy tężnię - wyliczał burmistrz Szlagor.

Włodarz Żywca dodał, że w ramach projektu odbyło się także wiele działań miękkich, m.in. powstała strategia rowerowa i strategia rozwoju miasta, nie brakło działań dla seniorów, kulturalnych i sportowych.

- Ten projekt to świetna sprawa. Mieszkańcy powinni być z niego zadowoleni. Jeśli będą nabory na nowe projekty z funduszy norweskich, to znowu do nich przystąpimy. Mamy opracowane różne działania inwestycyjne - zapewnił burmistrz Szlagor.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podsumowano projekt Smart Żywiec (r)ewolucja. Dzięki niemu udało się zrobić kilka fajnych rzeczy w mieście - Żywiec Nasze Miasto

Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto