Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czas na wiosenne wypędzanie owiec na hale. W Korbielowie w sobotę odbędzie się tradycyjny redyk

ŁUG
Warto być na redyku, ponieważ jest to bardzo widowiskowe wydarzenie.
Warto być na redyku, ponieważ jest to bardzo widowiskowe wydarzenie. ARC DZ
Mnóstwo atrakcji dla mieszkańców oraz turystów zaplanowali organizatorzy 16. redyku, który już w najbliższą sobotę (19 maja) odbędzie się w Korbielowie (gmina Jeleśnia) na Żywiecczyźnie.

Impreza pod patronatem Dziennika Zachodniego rozpocznie się o godz. 11.00 od mszy polowej, która odprawiona zostanie koło byłego przejścia granicznego ze Słowacją.

Po nabożeństwie bacowie opowiedzą o tradycjach pasterskich związanych z wypędzaniem owiec na hale. W samo południe ruszy pokaz mieszania owiec, doju i przetwórstwa owczego. Następnie przewidziano jeszcze występy zespołów folklorystycznych, konkursy związane z owczarstwem, wystawę oraz kiermasz sztuki ludowej, a także wspólne ognisko.

Owce będzie mieszał Stanisław Majewski, baca z kilkudziesięcioletnim stażem, który wypasa owce w rejonie Pilska. W tym roku pod pieczę oddane mu zostanie około 250 owiec.
– Na razie cyńść sie pasie koło moi chałpy. Ile ik bydzie w sumie, to zobocymy w sobote na redyku – wyjaśnia Majewski.

Wypas owiec na halach potrwa do końca września. Nowością tegorocznego redyku w Korbielowie będą... zbójnicy.

To największa tego typu impreza w regionie. A skąd zbójnicy na redyku? Jak głosi legenda góra Pilsko wzięła nazwę właśnie od orawskich zbójników, którzy pod szczytem góry ponoć często pili. Mówi o tym góralska pieśń: „Pilsko nase Pilsko, gronicku kochany, chodzili po tobie zbójnicy z Orawy. Chodzili, pijali i na dudach grali, winko popijali, z dziywkami hulali.” A jak hulali, to i ... owce czasem kradli pasterzom. Ale raczej żyli z nimi w zgodzie.

Wyjściu i dotarciu bacy, juhasów i owiec na górskie hale towarzyszą zawsze tradycyjne obrzędy, jak zapalenie watry (świętego ognia) w pasterskiej bacówce, mieszanie owiec. Na polanie wbijana jest jest mojka - jodłowa gałąź, a tuż obok niej nóż symbolizujący siłę i zdrowie, wokoło której kierdel zaganiany jest trzykrotnie.

Owce przekazane przez gospodarzy, jak mawiają bacowie, muszą się poznać i przyzwyczaić do siebie. Kiedyś wierzono, ze owce, które wypadną poza krąg, zagubią się podczas sezonu wypasu lub zostaną zagryzione. Więcej ciekawostek o rytuałach pasterskich będzie można poznać i zobaczyć na własne oczy w Korbielowie w najbliższą sobotę.

W programie imprezy nalazły się również konkursy i degustacje, wystawy, występy i kiermasz. Wydarzenie podsumuje wspólne ognisko. Zapraszają wójt gminy Jeleśnia Marian Czarnota, Gminny Ośrodek Kultury w Jeleśni oraz starostwo powiatowe, Urząd Marszałkowski, i Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Wydarzenie jest współfinansowane przez budżet samorządu województwa śląskiego.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto