Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak wyglądał Żywiec 105 lat temu, gdy Polska odzyskała niepodległość! Zobacz to. Cofnijmy się do roku 1918...

red.
Żywiec sprzed lat. Zdjęcia zostały pokolorowane z oryginalnych zdjęć Narodowego Archiwum Cyfrowego.
Żywiec sprzed lat. Zdjęcia zostały pokolorowane z oryginalnych zdjęć Narodowego Archiwum Cyfrowego. Zdjęcia ze Zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego
Żywiec - stare fotografie. Jak żyło się żywczanom w latach 1918-1939? Możemy się o tym przekonać dzięki zdjęciom z tego okresu z Narodowego Archiwum Cyfrowego, które publikujemy. Właśnie świętowaliśmy 105. rocznicę odzyskania niepodległości!

Zobacz te zdjęcia -kliknij TUTAJ!

Zdjęcia Żywca sprzed blisko 100 lat w kolorze? Takie rzeczy są możliwe dzięki nowym technologiom. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z Żywa z okresu międzywojennego. Zdjęcia pochodzą z lat 1918-1939.

Do kolorowania użyliśmy specjalnej aplikacji, która nie jest w pełni doskonała. Czasem niektóre elementy zdjęć koloruje na szary kolor. Jednak warto zobaczyć takie kolorowe zdjęcia, bo to inaczej oddziałuje na naszą wyobraźnie. Często dzięki temu możemy dostrzec elementy, które w czarno-białym wydaniu nam umykały.

Zdjęcia Żywca sprzed blisko 100 lat - w kolorze! Tak wyglądał przed wojną

Żywiec zmienia się nie do poznania. Z dekady na dekadę miasto jest inne. Jedne budynki znikają, w ich miejsce powstają nowe. Są jednak zakątki, które znajomo wyglądają tak samo wczoraj, jak i dziś. Poznajecie je? Wybierzmy się razem na spacer w przeszłość, do Żywca sprzed kilku dekad. Na ulice, które nadal są, choć zmieniły nazwy, a także takie, które w całości lub w części zostały przebudowane. Zobaczmy żywiecki Rynek z monumentalną konkatedrą, filigranowy Chiński Domek w Parku Habsburgów czy Stary Zamek.

Ale wybierzmy się także do zdarzeń, jakie miały tutaj miejsce, w tym wizyty na żywieckim Rynku w 1929 roku prezydenta RP Ignacego Mościckiego, pobytu marszałka Józefa Piłsudskiego w Żywcu Moszczanicy czy powitania na dworcu ministra spraw zagranicznych Józefa Becka. Są także inne uroczystości - poświęcenie sztandaru Związku Legionistów Polskich, okolicznościowe spotkania cechu rzemieślniczego czy innych grup społecznych. Można zobaczyć Asystę Żywiecką sprzed lat, piłkarzy Koszarawy Żywiec czy ludzi zatrzymanych w kadrze na żywieckich uliczkach.

Żywiec sprzed lat. Zdjęcia zostały pokolorowane z oryginalnych zdjęć Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Tak wyglądał Żywiec 105 lat temu, gdy Polska odzyskała niep...

Technika pomaga zrozumieć przeszłość

Dzięki dostępnym technikom postaraliśmy się ożywić te zdjęcia i dosłownie - dodać im kolorów. Dzięki temu możemy sobie jeszcze lepiej wyobrazić, jak kilka dekad temu wyglądał Żywiec. Niewielka korekta sprawia, że możemy te miejsca poznać na nowa, nawet jeśli wcześniej widzieliśmy je już na czarno-białych fotografiach. Zapraszamy do niesamowitej sentymentalnej podróży w przeszłość.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto