Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W sylwestra pomyśl o zwierzętach. W ten dzień psy, koty i dziko żyjące zwierzęta cierpią i umierają na skutek odpalanych bezmyślnie petard

Katarzyna Dębowska
Katarzyna Dębowska
Co roku niewinne sylwestrowe zabawy z użyciem fajerwerków, zbierają śmiertelne żniwo wśród ptactwa, dzikich zwierząt i domowych pupili. Wybuch dużej petardy hukowej o natężeniu 130-160 decybeli porównywalny jest do startu odrzutowca.

Nie strzelaj w sylwestra

Stare porzekadło głosi, że głupota nie boli, huk petard już tak. Zwierzęta mają bardzo wyczulony słuch i słyszą dźwięki na bardzo wysokich częstotliwościach. Dźwięki najmocniejszych petard hukowych są w stanie „poszatkować” błonę bębenkową psiego ucha. Zwierzęta cierpią i umierają podczas nocnej zabawy sylwestrowej. Zawały serca, uszkodzenia słuchu, stres i agresja to tylko kilka przykładów. Przerażone psy uciekają i już nigdy nie wracają do domów. Przy odrobinie szczęścia, ktoś je odstawi do schroniska, ale reszta zginie pod kołami samochodów albo zdechnie z wycieńczenia. Co roku w całej Polsce takich psów są tysiące.

W pierwszych dniach nowego roku na skwerach, pod budynkami oraz w parkach można się natknąć również na martwe ptactwo. W 2021 r. Fundacja Szklane Pułapki opublikowała raport z pierwszego liczenia martwych ptaków (hangover bird count). Wystarczyło przeanalizować zaledwie 310 ankiet, żeby unaocznić skalę problemu.

Respondenci podczas noworocznych spacerów odkryli 94 martwych ptaków (gołąb miejski, kos, wróbel, sikorki, zimorodek, wróbel, sroka i wiele innych gatunków).

1 stycznia 2021r w Rzymie na ulicach miasta leżały setki martwych ptaków, które na skutek stresu straciły orientację i zaczęły masowo rozbijać się o budynki, linie energetyczne i wystawy sklepów. Drastycznych przykładów nie trzeba szukać daleko. W Warszawie na ul. Senatorskiej 3 stycznia 2020 r. znaleziono 14 martwych jemiołuszek.

">

Jak pomóc zwierzętom przetrwać noc sylwestrową?

Dzień przed sylwestrem dobrze jest przygotować zaciszny kącik dla psa lub kota. Idealne pomieszczenie to takie gdzie nie ma okien, jednak z uwagi na przeciętną zabudowę mieszkalną takim miejscem w naszym domu jest jedynie łazienka. To właśnie tam warto przygotować bezpieczne legowisko na czas wybuchów fajerwerków. W ciągu dnia zaleca się wyjść ze zwierzakiem już wcześniej i podzielić dzień na kilka krótkich, ale częstszych spacerów.

Wspomagająco można zastosować u psów farmakoterapię, którą zaproponuje lekarz weterynarii. Ważne jest, żeby zgłosić się do lekarza weterynarii już na kilka dni przed sylwestrem.
Doskonałą alternatywą są również kamizelki uspakajające, feromony oraz muzyka relaksacyjna. Feromony są dostępne w postaci kropelek, dyfuzorów, obroży. Stanowią one doskonałe uzupełnienie farmakoterapii w tę trudną dla zwierząt domowych noc.

Widoczne objawy stresu u zwierząt:

  • nadmierne ślinienie się
  • dyszenie
  • drżenie ciała
  • brak apetyty
  • wymioty i biegunka
  • intensywne wylizywanie ciała
  • niszczenie sprzętów domowych

Akcja "Nie strzelam w sylwestra"

Projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt oraz ustawy o materiałach wybuchowych, wprowadzający zakaz prywatnego używania "wyrobów pirotechnicznych widowiskowych klasy F2 oraz klasy F3", czyli np. petard hukowych i fajerwerków, został wprowadzony do Sejmu w lipcu 2021 r. przez posła Koalicji Obywatelskiej Krzysztofa Piątkowskiego. Trzy miesiące później projekt został skierowany do pierwszego czytania przez komisję rolnictwa i komisję administracji i spraw wewnętrznych, jednak pierwsze czytanie wciąż się nie odbyło.

W październiku br. KO zaapelowało o przyspieszenie prac nad projektem nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, zakazującym prywatnego używania fajerwerków. Na razie niewiele się w tej sprawie wyjaśniło.

Na szczęście coraz bardziej świadomi i empatyczni samorządowcy podejmują co roku decyzje o braku fajerwerków podczas miejskich imprez sylwestrowych, zastępując je pokazanymi laserowymi. Doskonałym przykładem jest Wrocław, gdzie konsekwentnie od 5 lat rezygnuje się z pokazów pirotechnicznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto