Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W weekend wystąpi znaczne ryzyko przekroczenia pyłu zawieszonego PM10 w powiecie żywieckim. Smog odpowiada za liczne zawały i udary mózgu.

Katarzyna Dębowska
Katarzyna Dębowska
Urząd Miasta Katowice
Departament Monitoringu Środowiska Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska wydał komunikat o złej jakości powietrza, dla poszczególnych miast i powiatów woj. śląskiego podczas nadchodzącego weekendu. Żywiecczyzna znalazła się w tym zestawieniu.

Co roku smog zbiera śmiertelne żniwo

Szacuje się, że co roku w Polsce z powodu narażenia na smog umiera 50 tys osób. Badania przeprowadzone przez Śląskie Centrum Chorób Serca oraz Uniwersytet Śląski wykazały istotny związek smogu z ostrymi stanami sercowo-naczyniowymi oraz hospitalizacją z tego powodu. Powietrze o dużej zawartości pyłu zawieszonego PM 2,5 i PM 10,dwutlenku azotu i wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych stanowi zagrożenie dla serca, zwiększając ryzyko wystąpienia jego niewydolności, zawału, migotania przedsionków oraz zatoru płucnego, udaru mózgu ze zgonem włącznie. Na domiar złego, eksperci alarmują, że smog tej zimy będzie wyjątkowo toksyczny i trujący.

- Śląskie Centrum Chorób Serca prowadzi systematyczne analizy dotyczące ryzyka wystąpienia schorzeń wieńcowych. W okresie alarmów smogowych stwierdzono większą częstość występowania zawału serca, udarów mózgu, zatorowości płucnej, migotania przedsionków, umieralności ogólnej, umieralności z przyczyn sercowo-naczyniowych. W dniach, kiedy występują alarmy smogowe - odnotowano także więcej wizyt w poradniach podstawowej opieki zdrowotnej.- mówi prof. Andrzej Lekston

Fatalne powietrze na Żywiecczyźnie

Dnia 17 i 18 grudnia prognozowana jest zła jakość powietrza w zakresie pyłu zawieszonego PM10 na terenie powiatu żywieckiego. W weekend ogranicz aktywność na zewnątrz do niezbędnego minimum.

- Na podstawie prognoz jakości powietrza i prognoz meteorologicznych, między innymi na obszarze powiatu żywieckiego ze względu na pył zawieszony PM10, prognozowana jest zła jakość powietrza, szczególnie w godzinach porannych, wieczornych i nocnych- podał do wiadomości Departament Monitoringu Środowiska Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska

Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób sercowo-naczyniowych oraz przewlekłych chorób układu oddechowego, powinny ograniczyć przebywanie na zewnątrz do niezbędnego minimum. Zaleca się również ograniczenie wietrzenia pomieszczeń. Szczególnie wrażliwe na smog są osoby starsze, kobiety w ciąży oraz dzieci , osoby po zabiegach kardiologicznych, osoby z rozpoznaną chorobą nowotworową oraz ozdrowieńcy. Narażenie na smog może powodować pogorszenie samopoczucia, takie jak;

  • bóle w klatce piersiowej
  • zmęczenie
  • kaszel
  • dyskomfort w klatce piersiowej
  • nasilenie się objawów ataków astmy, brak tchu
  • pieczeniu oczu

Smog w pomieszczeniach mieszkalnych

Trujące powietrze znajduje się również w naszych mieszkaniach. Szkodliwy pył dostaje się do budynków poprzez nieszczelne okna oraz nawiewniki. Redukcję zanieczyszczeń w pomieszczeniach mieszkalnych doskonale zlikwiduje oczyszczacz powietrza lub wietrzenie w godzinach, gdy poziom smogu na zewnątrz nie został przekroczony. Badanie przeprowadzone kilka lat temu przez Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie i Krakowski Alarm Smogowy w 11 lokalizacjach Krakowa wykazało, że stężenie pyłu zawieszonego wewnątrz budynków jest niższe, jednak pozostaje wciąż na wysokim poziomie.

Kampania Polskiego Alarmu Smogowego

„Zobacz czym oddychasz. Zmień to”, to kampania stworzona przez Polski Alarm Smogowy. Mobilna instalacja dwumetrowych płuc wyruszyła w Polskę na początku listopada i docelowo odwiedzi 63 lokalizacje w 9 województwach podczas całego sezonu grzewczego. Skalę zanieczyszczeń, które unoszą się w powietrzu, można zobaczyć na białym materiale, z którego wykonana jest instalacja płuc. To doskonale obrazuje jakim powietrzem na co dzień oddychają mieszkańcy polskich miast.

Kampania „Zobacz czym oddychasz” jest realizowana w ramach projektu LIFE-IP MALOPOLSKA/LIFE14 IPE PL021 współfinansowanego ze środków programu LIFE Unii Europejskiej oraz we współpracy ze Stowarzyszeniem Program Czysta Polska. 

współpraca: Marlena Polok-Kin

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto