Oddaj, wymień się lub przygarnij roślinkę
Niewątpliwie jedną z najbardziej rozpowszechnionych akcji społecznych jest wymiana roślin, pod hasłem „Przygarnij Brat(k)a”. Inicjatywa ma na celu zachęcenie mieszkańców do współdzielenia się domowymi roślinami z własnej hodowli. W specjalnie wyznaczonych do tego miejscach na terenie miasta można przynieść swoje roślinki, a jednocześnie zabrać ze sobą inną sadzonkę. Punkty wymiany roślin powstały w ramach projektu "SMART ŻYWIEC -(r)ewolucja finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG na lata 2014-2021 oraz budżetu państwa w ramach Programu Rozwój Lokalny.
Punkty działają w następujących miejscach:
- Miejskie Centrum Ekologiczne w Żywcu, Rynek 2
- Żywiecka Biblioteka Samorządowa w Żywcu, ul. Kościuszki 5
- Klub PAPIERNIK Miejskiego Centrum Kultury w Żywcu, ul. Ks. St. Słonki 3
- Zespół Szkół Budowlano-Drzewnych w Żywcu im. Armii Krajowej, ul. Szkolna 2
- Działamy w sposób ciągły, punkt jest otwarty w każdy poniedziałek od godz. 13:00 do 16:00. Oferta roślin jest bardzo zróżnicowana. W ramach wymiany roślin zaplanowaliśmy również wydarzenia plenerowe „wymianę pod chmurką”, które znacie Państwo już z ubiegłego roku. Terminy i wszystkie szczegóły znajdują się na naszej stronie internetowej www.mce.zywiec.pl – mówi Dominika Roszkowska z Miejskiego Centrum Edukacji Ekologicznej w Żywcu
Dużą popularnością cieszy się tu cykliczny konkurs na najładniejszy ogródek i balkon wraz z warsztatami i konsultacjami dla mieszkańców. Już w maju rozpoczną się także liczne spotkania skierowane do dzieci, dorosłych oraz seniorów, między innymi „Warsztaty ogrodnicze”, „Lasy w szkle”, "Świat roślin Żywieckiego Parku Krajobrazowego", "Dzieciaki lubią zwierzaki".
SMART ŻYWIEC -(r)ewolucja
W ramach projektu "SMART ŻYWIEC -(r)ewolucja" Miejskie Centrum Edukacji Ekologicznej realizuje szereg przedsięwzięć m.in. budowę kładki pieszo-rowerowej na rzece Sole, budowę ciągów pieszo-rowerowych wzdłuż Soły oraz Koszarawy wraz z małą architekturą oraz wiele przedsięwzięć towarzyszących. Ich wdrożenie ma na celu poprawę dostępności komunikacji publicznej oraz stworzenie warunków do rozwoju bezpiecznej komunikacji rowerowej i ruchu pieszych. W mieście wdrożony zostanie również system SMART - trash oraz program "Zielony Żywiec", co bezpośrednio wpłynie na rozwój gospodarki niskoemisyjnej oraz poprawę czystości w mieście.

Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?