Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zapal znicz pamięci w Żywcu [ZDJĘCIA]

JM, MAT. PRAS.
W niedzielę, 18 października, odbyła się akcja Instytutu Pamięci Narodowej i Polskiego Radia pt. „Zapal znicz pamięci". Jednym z miast, gdzie się odbyła był Żywiec.

Akcja polegała na zapaleniu znicza w miejscach związanych z kaźnią polskich elit, pod tablicami, pomnikami. Był to też pretekst do tego, aby w świadomości społecznej te wydarzenia nie ginęły, nie były pomijane na kartach podręczników i książek historycznych. Łącznie znicze pamięci zapalono dzisiaj w ok. 300 miejscach kaźni na terenie pięciu regionów: w Wielkopolsce, na Pomorzu, Śląsku, ziemi łódzkiej i ciechanowskiej.

Poza przypominaniem bohaterów tamtych dni, organizatorzy akcji; IPN i Polskie Radio chcieli przypominać też o warunkach, jakie panowały na terenach wcielonych do III Rzeszy. Były one dramatyczne. Pod groźbą surowych kar zakazywano używania języka polskiego, polskich nazw ulic. Nie można było brać udziału w życiu kulturalnym; chodzić do opery, teatru czy nawet parku.

18 października akcja zorganizowana została również w Żywcu. Uczniowie z Kółka Historycznego działającego przy Zespole Szkół Mechanicznych w Żywcu oraz uczniowie LO Edukacja im. Matki Teresy z Kalkuty w Żywcu na cmentarzu Przemienia Pańskiego przy pomniku żołnierzy poległych w pierwszych dniach września 1939 roku zapalili znicz pamięci. W potyczce stoczonej z wojskiem niemieckim, na terenie nieistniejącego już Zadziela, zginęło 14 żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza.

W Żywcu akcję „Zapal znicz pamięci’ koordynowała dr Małgorzata Terteka.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto