MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

ZAPOWIEDŹ: Odpowiedzialni za wodę, odpowiedzialni za życie. Światowy Dzień Wody. Konferencja w Żywcu

ŁUG
Dzisiaj (21.03) o godz. 11.00 w sali ratuszowej Urzędu Miejskiego w Żywcu rozpocznie się otwarta konferencja poświęcona inicjatywie pod hasłem „Odpowiedzialni za wodę - odpowiedzialni za życie”, z okazji Światowego Dnia Wody.

Najważniejszym i podstawowym dobrem wszystkich ludzi jest woda, nie ta w butelkach lecz ta płynąca w kranach – przekonują organizatorzy dzisiejszego spotkania.
Dodają, że obowiązkiem wszystkich osób, firm i instytucji mających wpływ na jakość wody jest informowanie i edukowanie społeczeństwa zarówno o potencjalnych zagrożeniach jak i niedostrzeganych dobrodziejstwach tak powszechnego skarbu.

Takie cele stoją m.in. przed twórcami i partnerami inicjatywy „Odpowiedzialni za wodę - odpowiedzialni za życie”.

Ścieki Oczyszczone przez MPWiK Żywiec trafiają do Zbiornika Żywieckiego, a dalej do rzeki Soły, będącej źródłem wody dla wielu miast śląskich. Nie należy zapominać, że rzeka Soła jest także jednym z głównych dopływów Wisły będącej źródłem wody m.in. dla mieszkańców stolicy, co jeszcze bardziej uzasadnia podjętą inicjatywę. Jej inauguracją będzie konferencja w przed dzień Światowego Dnia Wody, na której zostaną poruszone tak istotne dla nas wszystkich zagadnienia jak - nielegalny zrzut ścieków, bezpieczne i zdrowe spożywanie wody z kranu, wspólna odpowiedzialność za wody Żywiecczyzny – ich czystość, jakość i smak.

Woda płynąca w Żywieckich kranach spełnia wszelkie normy jakościowe potwierdzone przez inspektora sanitarnego jest zdrowa i nadaje się do picia prosto z kranu. Swój smak i przejrzystość woda zawdzięcza swojemu pochodzeniu…
Żywiecczyzna to teren zasobny w wodę. Występuje tu gęsta sieć rzek i potoków, a w górach są liczne źródła i młaki. Rzeka Koszarawa - jej nazwa oznacza „przenośną zagrodę dla owiec” - to górska rzeka w Beskidzie Żywieckim, przepływająca przez tereny gmin Koszarawa, Jeleśnia, Świnna i Żywiec.

U jej ujścia, w centrum miasta Żywiec na wysokości 344 m. n.p.m. znajduje się główny pobór wody dla Żywca i pobliskich gmin. Bierze ona swój początek ze źródeł skalno-leśnych spływających ze zboczy Jałowca (1111 m.n.p.m.) - masywu sąsiadującego z pasmem Babiej Góry, a dokładnie z uroczyska Tajh. Źródła te, z których wypływa krystalicznie czysta woda, zwane przez mieszkańców „zimną wodą” lub „głodną wodą” posiadają właściwości pozwalające na leczenie chorób przewodu pokarmowego. Jest ona największym, prawym dopływem Soły, posiada bardzo urozmaiconą linię brzegową z licznymi dopływami.

Do największych zaliczają się Bystra (lewy), Krzyżówka (lewy), Pewlica (prawy) i Sopotnia (lewy). Długość całkowita Koszarawy obliczona jest na 33,7 km. W jej dolinie znajdują się oprócz wyżej wymienionych, gminy Przyborów, Mutne i Pewel Mała. Źródła dopływów Koszrawy znajdują się nawet ponad 1500 m n.p.m. np. na terenie masywu „Pięciu Kopców” ( 1542 m. n.p.m.) Pomimo, że Koszarawa nie należy do rzek długich, niesie naprawdę dużo wody. Rzeka ta łączy się z Sołą w samym centrum Żywca.

Światowy Dzień Wody został ustanowiony rezolucją z 22 grudnia 1992 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w ramach Agendy 21, w czasie konferencji Szczyt Ziemi 1992 (UNCED) w Rio de Janeiro (Brazylia). Powodem był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej. Obchody Światowego Dnia Wody ustalono na dzień 22 marca. Tegoroczna edycja obchodzona będzie pod hasłem "Bezpieczeństwo Wody i Żywności" .

Światowy Dzień Wody w 2012 roku ma zwrócić uwagę opinii międzynarodowej na ścisłą zależność między wodą a bezpieczeństwem żywnościowym, gdyż głównie od jej jakości zależą plony uprawianych roślin oraz stan zwierząt hodowlanych. Ma to bezpośrednie przełożenie na problem wyżywienia, bo jak alarmują agendy ONZ, miliony ludzi na Ziemi odczuwają chroniczny głód.

Tymczasem ocenia się, iż aż 30 procent żywności wyprodukowanej na świecie marnuje się, nigdy nie trafiając do konsumentów. Tym samym marnuje się też woda, użyta do wyrobu tych artykułów. Woda pitna, której tak bardzo gdzie indziej potrzeba.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto