MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Żywiecczyzna protestuje przeciwko biogazowni

Jacek Drost
Pod protestem przeciwko budowie biogazowni podpisało się ponad tysiąc osób
Pod protestem przeciwko budowie biogazowni podpisało się ponad tysiąc osób fot. Jacek Drost.
Ponad tysiąc osób podpisało się pod protestem przeciwko planowanej budowie biogazowni rolniczo-utylizacyjnej w żywieckiej dzielnicy Zabłocie. Na inwestycję nie zgadzają się żywieccy samorządowcy i mieszkańcy okolicznych miejscowości, m.in. Siennej, Leśnej, Lipowej. Tymczasem bielska spółka Energia liczy, że jeśli pomyślnie przejdzie wszystkie procedury administracyjne, uruchomi biogazownię już w 2012 roku.

- Obawiamy się smrodu i hałasu - mówi Jadwiga Golasik, mieszkanka Zabłocia.

Wniosek o wydanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych dla inwestycji bielska spółka złożyła w Urzędzie Miejskim w Żywcu w grudniu zeszłego roku. Na swoim terenie chce wybudować biogazownię o mocy 1,25 MW energii elektrycznej i 1,25 MW energii cieplnej.

Burmistrz Żywca, Antoni Szlagor, wyjaśnia, że poprosił o opinię dla tej inwestycji Regionalnego dyrektora ochrony środowiska i sanepid. O budowie biogazowni dowiedzieli się również mieszkańcy.

- Nie były prowadzone żadne konsultacje społeczne. Jako radny dowiedziałem się o tym od ludzi - mówi Jarosław Gowin, radny dzielnicy Zabłocie, który w imieniu mieszkańców napisał protest przeciwko biogazowni.

Informacja o planowanej budowie rozeszła się po okolicy lotem błyskawicy. Mieszkańcy w ciągu kilkunastu dni zebrali ponad tysiąc podpisów pod protestem. Przypomnieli w nim, że w projektowanej biogazowi utylizowane mają być m.in.: odpady poubojowe, treści żołądków i jelit zwierzęcych, gnojowica, odchody zwierzęce, odpady po produkcji gorzelnianej, a także substraty w postaci kiszonek płodów rolnych np. traw czy kukurydzy.

- Przewiduje się, że bioga-zownia będzie rocznie przetwarzać 40 do 50 tysięcy ton różnych odpadów organicznych, co oznacza przemysłową skalę przedsięwzięcia , a dziennie kursować będzie do niej od sześciu do kilkunastu ciężarówek z odpadami - czytamy w proteście.

Wojciech Więcławek, pełnomocnik spółki Energia, wyjaśnia, że w Zabłociu od 7 lat posiadają 1,5 ha gruntu. Chcieli zainwestować w budownictwo mieszkaniowe, ale w planie zagospodarowania przestrzennego teren przeznaczony jest na inwestycje przemysłowe. Dlatego zdecydowali się na budowę biogazowni. Przyznaje, że biogazownia może funkcjonować tylko wtedy, gdy będzie miała co przetwarzać. W okolicy nie ma dużych hodowli zwierząt, więc planują, że będą w niej utylizowane odpady powstałe w bielskich Zakładach Tłuszczowych Bielmar.

- We wniosku do urzędu wymieniliśmy wszystkie substancje, jakie mogą być utylizowane w biogazowni. Jednak my chce-my skupić się tylko na odpadach z Bielmaru - mówi Więcławek. Twierdzi, że biospalarnia będzie zupełnie ekologiczna, odpady będą przewożone w hermetycznych pojemnikach i nie ma mowy, żeby do atmosfery przedostawały się jakieś zapachy, bo właśnie w przypadku biogazowni gazy wykorzystywane są do produkcji energii cieplnej i elektrycznej.

- Podobne biogazownie działają w wielu krajach. Można taką spotkać nawet w centrum Wiednia - twierdzi pełnomocnik.

Mieszkańców nie przekonują te argumenty. Oprócz smrodu obawiają się też m.in. wycieku trujących substancji do wód gruntowych (w pobliżu jest m.in. potok Leśnianka), uciążliwego ruchu ciężarówek przewożących odpady oraz tego, że jak powstanie inwestycja, to nie skończy się na odpadach tłuszczowych.

- Wartość naszych nieruchomości spadnie do zera - przewiduje Grzegorz Strzelecki, mieszkaniec Zabłocia.

Burmistrz Szlagor wyjaśnia, że jest przeciwny budowie. Poprosił o opinię RDOŚ i sanepid, bo takie jest prawo.

- Nie wydam zgody na biogazownię - zapewnia Szlagor.

Strzelecki dodaje, że mieszkańcy nie są przeciwni inwestycjom w Zabłociu. - Ale mądrym inwestycjom - mówi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto