Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Branża turystyczna w opałach. Właściciele obiektów biorą sprawy w swoje ręce! Ruszają z akcją „Rezerwuj bezpiecznie"

Jacek Drost
arc.www.wisla.pl/materiały prasowe
Właściciele obiektów noclegowych, m.in. z Wisły rozpoczynają ogólnopolską akcję promocyjno-informacyjną „Bezpieczne rezerwacje w czasie COVID-19". Ma ona na celu uświadamianie i zachęcanie turystów do rezerwacji miejsc noclegowych. - Akcja jest spontaniczna. Nie możemy stać z rękami w kieszeni i tylko obserwować sytuację. Musimy działać! - stwierdził Wojciech Rozkoszny, rzecznik prasowy akcji i właściciel Rezydencji Pod Ochorowiczówką B&B w Wiśle.

Epidemia uderza w branżę turystyczną. Wszędzie pusto

Pandemia koronawirusa odbije się bardzo negatywnie na gospodarce całego świata, dzisiaj chyba już nikt nie ma co do tego żadnych wątpliwości. W Polsce mamy drugą falę i mimo że faktyczny lockdown nie został ogłoszony, to turystyka krajowa, a tym bardziej przyjazdowa z zagranicy mówiąc wprost - nie istnieje.

Od soboty 7 listopada weszło w życie rozporządzenia, które pozostawiło otwarte hotele i inne obiekty noclegowe, ale tylko dla osób podróżujących służbowo, sportowców w przypadku imprez organizowanych przez krajowe związki sportowe czy medyków. Taki ruch ze strony władz ma na celu przede wszystkim zatrzymanie podróży turystycznych, by ograniczyć rozprzestrzenia się wirusa SARS-CoV-2 i potrwa co najmniej do 29 listopada 2020.

To ogromny cios dla całej branży turystycznej, nie tylko dla właścicieli obiektów noclegowych, ale także dla bazy gastronomicznej czy gestorów atrakcji turystycznych. Polskie kurorty turystyczne zdecydowanie wyludniały, niezależnie czy odwiedzimy teraz góry, morze, Mazury, czy nawet większe miasta. Wszędzie pusto! Wielu powie, że jesień to nie jest sezon turystyczny i będzie miało przynajmniej cześć racji.

Jak podkreślają fachowcy od ruchu turystycznego, gdyby nie COVID-19, to na pewno mielibyśmy przynajmniej turystykę weekendową i biznesową w tym czasie. Nie można też zapomnieć, że właśnie w październiku czy listopadzie dokonuje się wiele rezerwacji na okres Świąt Bożego Narodzenia, Sylwestra i Nowego Roku czy ferii zimowych. W tym roku jest jednak inaczej - niepewność i obawy wzięły górę i rezerwacji jest o wiele mniej niż w zeszłym roku.

Strach przed COVID-19, strach przed przyszłością

- Przeprowadzaliśmy internetowe ankiety wśród osób często podróżujących, ale i także wśród właścicieli obiektów turystycznych, by przeanalizować obecną sytuacje i znaleźć obawy, które obecnie blokują dokonywanie rezerwacji na przyszłe terminy przez turystów – podkreśla Gerard Grech, właściciel obiektu Poduszka Villa Grace ze Szklarskiej Poręby i pomysłodawca akcji „Bezpieczne rezerwacje w czasie COVID-19".

Po analizie danych z przeprowadzonych ankiet jasno wynika, że obecnie wszyscy boimy się nie tylko tego czy my lub nasi bliscy będziemy zdrowi, ale także nie wiemy jak będzie wyglądała bliższa i dalsza przyszłość. Czy będziemy mieć pracę, wynagrodzenie na czas, czy w ogóle będziemy mieć wolne środki, by w przyszłości podróżować, zwiedzać i korzystać z atrakcji turystycznych. Nie jesteśmy pewni czy jeśli teraz zarezerwujemy pobyt na święta, czy inny termin to będziemy mogli z niego w ogóle skorzystać, czy nie będzie odgórnej narodowej kwarantanny, a może indywidualnie trafimy na izolacje. Czy w związku z tym nie stracimy wpłaconych zadatków czy zaliczek.

Pomimo że przepisy obecnie obowiązujące gwarantują klientom firm turystycznych w takich przypadkach zwrot pobranych środków pieniężnych lub zwrot w postaci vouchera refundującego to niestety nie zawsze o tym turyści wiedzą. To właśnie ta niewiedza tworzy obawy, które blokują nas przed dokonywaniem rezerwacji pobytów np. na okres zimowy.

Bezpieczne rezerwacje w czasie COVID- 19

Branża hotelarska nie ma dziś żadnej wiedzy czy otrzyma jakieś rządowe wsparcie. Czy będzie to przynajmniej w takim zakresie jak to było wiosną czy latem tego roku. Jedno jest pewne - wiele firm nie przetrwa kolejnej fali kryzysu bez pomocy. Dlatego potrzebne są takie akcje informacyjno-promocyjne jak "Bezpieczne rezerwacje w czasie COVID- 19", aby potencjalni goście obiektów noclegowych wiedzieli, że mogą bezpiecznie i bez obaw już dziś dokonywać rezerwacji i wpłacać przedpłaty, a gestorzy z mocy prawa są zobowiązani do zwrotu lub wymiany wpłaconych środków jeśli rezerwacja z przyczyn związanych z Covid-19 nie dojdzie do skutku.

Serwis internetowy bezpiecznerezerwacje.pl

- To spontaniczna akcja, która powstała w głowie jednego z naszych kolegów z branży i po kilku krótkich rozmowach zaczęliśmy działanie. Nie możemy stać z rękami w kieszeni i tylko obserwować sytuację. Musimy działać! Chcemy nie tylko promować nasze obiekty noclegowe, czy nasze oferty turystyczne, ale przede wszystkim chcemy edukować i informować naszych potencjalnych gości, że nie mają się czego obawiać i mogą bezpiecznie rezerwować noclegi i inne usługi. Stworzyliśmy serwis internetowy bezpiecznerezerwacje.pl, gdzie zrzeszamy te obiekty noclegowe, które gwarantują wypłatę wpłaconych pieniędzy jeśli rezerwacja z jakiegokolwiek powodu, związanego z koronawirusem nie dojdzie do skutku. Proponować będziemy również vouchery, których sprzedaż teraz pozwala nam obecnie funkcjonować, aby chronić miejsca pracy i nasze firmy. Na stronie internetowej dokładnie też opisujemy zasady takich rezerwacji i ewentualnych zwrotów. Zależy nam na naszych gościach, na ich bezpieczeństwie nie tylko w kwestii zdrowotnej ale i również na ich bezpieczeństwie w aspekcie finansowym - przekonuje Wojciech Rozkoszny, rzecznik prasowy akcji "Bezpieczne rezerwacje w czasie COVID-19" oraz właściciel Rezydencji Pod Ochorowiczówką B&B w Wiśle.

O tym, że polskie obiekty noclegowe przystosowały się do funkcjonowania w okresie pandemii koronawirusa wszyscy wiemy bardzo dobrze, jeśli mieliśmy okazje podróżować w tym roku. Czystość, dezynfekcja i higiena są na porządku dziennym, wiele obiektów nie tylko się tym chwali, ale także przystąpiło do ogólnopolskiej certyfikacji „Obiekt bezpieczny higienicznie”, którą uruchomiła Polska Organizacja Turystyczna. Jak istotna dla naszej gospodarki jest turystka jako przemysł udowodniły nam władze wprowadzając program Polskiego Bonu Turystycznego. To wszystko jednak może nie wystarczyć, dlatego branża turystyczna sama bierze sprawy w swoje ręce i inicjuje akacje informacyjno-promocyjną "Bezpieczne rezerwacje w czasie COVID-19" do której przyłączania zapraszamy wszystkich i turystów i gestorów. Szczegóły na stronie www.bezpiecznerezewracje.pl

Partnerami akcji "Bezpieczne rezerwacje w czasie COVID-19" są miasta Wisła i Szklarska Poręba, Polskie Stowarzyszenie Wynajmu Krótkoterminowego, Grupa Poduszka, HOTRES – polski s

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto