Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uroczystości w Rychwałdzie z prymasem Polski i prezydentem-elektem

Jakub Marcjasz
Uroczystości w Rychwałdzie. 10 tys. wiernych spodziewanych jest podczas Złotego Jubileuszu Koronacji Matki Bożej Rychwałdzkiej. Zaproszenie przyjęli m.in. prymas Polski oraz prezydent-elekt.

Prymas Polski abp Wojciech Polak, biskupi metropolii krakowskiej oraz śląskiej, ale także prezydent-elekt Andrzej Duda z rodziną, przedstawiciele Sejmu i Senatu, władz wojewódzkich i samorządowych - wszyscy oni wezmą udział w niedzielnych uroczystościach Złotego Jubileuszu Koronacji Matki Bożej Rychwałdzkiej, który odbędą się w Rychwałdzie. Organizatorzy spodziewają się łącznie nawet 10 tys. wiernych z całego kraju.

- To jest kulminacja wszystkich naszych działań, aczkolwiek na tym dniu życie się nie kończy, a w zasadzie zaczyna nowy jego etap - mówi ojciec Bogdan Kocańda, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej.

Uroczystości w Rychwałdzie. Historyczne wydarzenie

Przypomnijmy. Obraz Matki Bożej Rychwałdzkiej namalowany został na pocz. XVI w. Dla kościoła w Rychwałdzie podarowała go w 1644 roku Katarzyna Komorowska, właścicielka Ślemienia. Od początku cieszył się niezwykłą czcią wiernych i był miejscem cudów. 18 lipca 1965 roku prymas Polski, kardynał Stefan Wyszyński, oraz ówczesny metropolita krakowski, arcybiskup Karol Wojtyła, dokonali koronacji obrazu koronami papieskimi.

Właśnie mija 50 lat od tego wydarzenia. Przygotowania do jubileuszu trwały od wielu miesięcy. Sam obraz na początku marca wrócił do sanktuarium po renowacji. Trwająca rok prace sprawiły, że z obrazu zostały ściągnięte korony nałożone w 1965 roku, które pojawią się ponownie na obrazie właśnie w niedzielę podczas wielkiego jubileuszu. Wówczas obraz Matki Boskiej Rychwałdzkiej otrzyma też sukienkę, jaka powstała w gdańskiej pracowni Mariusza i Kamila Drapikowskich, tej samej, gdzie stworzona została bursztynowa sukienka Matki Boskiej Częstochowskiej. Poświęcenia sukni wdzięczności, a także kopii obrazu Matki Bożej Rychwałdzkiej oraz odnowionego tabernakulum, dokona prymas Polski. Także w trakcie uroczystości górale żywieccy oddadzą hołd Matce Bożej, a na zakończenie odbędzie się premiera hymnu sanktuarium rychwałdzkiego .

Uroczystości Złotego Jubileuszu Koronacji zaczną się o godz. godz. 14.00. Przybywających do sanktuarium pielgrzymów witać będą kapele góralskie z Żywiecczyzny. Przed godz. 15.00 rozpoczną się uroczystości w świątyni, skąd kilkanaście minut później nastąpi procesyjny przemarsz do ołtarza polowego. Msza św. na błoniach przy sanktuarium rozpocznie się o godz. 15.15. To jednak nie wszystko. O godz. 20.00 w amfiteatrze Pod Grojcem w Żywcu będzie miał miejsce Koncert Wdzięczności, gdzie zaprezentowana zostanie misterium muzyczne na podstawie świadectw zebranych w dziele Rychwałda Monumenta Andrzeja Komonieckiego, a takż wspólne uwielbienie Boga za dar Jego Matki. Wejściówką na koncert jest zakup obowiązkowej cegiełki na cele charytatywne (szczegóły można znaleźć na www.tehillah.com.pl).

- Kiedy witaliśmy obraz po renowacji mówiłem wówczas, że jest to niczym powrót matki do domu po chorobie, a dzisiaj to czas świętowania i wdzięczności - mówi ojciec Kocańda

Uroczystości w Rychwałdzie. Stała wystawa w świątyni

Jednym z elementów obchodów jest także otwarcie wyjątkowej wystawy. Dzięki realizacji wspólnego projektu parafii oraz Towarzystwa Naukowego Żywieckiego udało się poddać konserwacji sześć obrazów pochodzących ze zbiorów klasztornych, a także stworzyć wystawę stałą w świątyni (została ona umieszczona w pomieszczeniu pod jedną z wież rychwałdzkiego sanktuarium) i wydać pakietu pocztówek z reprodukcjami obrazów po konserwacji.

Konserwacji poddano sześć obrazów, jak dotąd nieprezentowanych i nieopisanych w literaturze. Są to Stacje Krzyżowe (stacja nr I, II, III, VII) z 1826 r. autorstwa Jana Fignowskiego (1769-1834) oraz Antoniego Chrząstkiewicza (1790-1870), Święty Franciszek z Asyżu z 1860 r. pędzla Wincentego Chrząstkiewicza (1821-1889) oraz Święty Marek Ewangelista z XVIII w., dzieło anonimowego twórcy.

- Obrazy Jana Fignowskiego, Antoniego Chrząstkiewicza i jego syna Wincentego Chrząstkiewicza zaliczają się do najwybitniejszych dzieł regionalnego malarstwa żywieckiego XIX w. Artyści należeli do grona najbardziej znanych i wziętych malarzy pogranicza polsko-słowackiego swoich czasów. Obraz przedstawiający Świętego Marka Ewangelistę jest natomiast znakomitym przykładem anonimowego dzieła dotychczas słabo poznanego środowiska barokowych malarzy żywieckich - podkreśla historyk sztuki, Dorota Firlej, koordynatorka projektu i autorka scenariusza wystawy, prezes Towarzystwa Naukowego Żywieckiego.

Obrazy do tej pory znajdowały się w klasztornym skarbcu. Nigdy nie były poddawane profesjonalnym zabiegom konserwatorskim oraz prezentowane szerszej publiczności.

- Prace konserwatorskie przyczyniły się do nowych odkryć. Otóż na II Stacji Drogi Krzyżowej odkryta została pierwotna sygnatura artysty - Jana Fignowskiego, a obraz uważany przed renowacją za wizerunek Św. Antoniego Padewskiego, po odsłonięciu w trakcie prac konserwatorskich napisu identyfikującego, okazał się wyobrażeniem Św. Franciszka z Asyżu – zauważa historyk sztuki.

Na wystawie stałej, oprócz sześciu obrazów poddanych konserwacji, pokazana zostaną także obiekty pochodzące z bogatych zbiorów rychwałdzkiej parafii, wśród których zobaczyć można będzie inne obrazy, rzeźby, naczynia liturgiczne, księgi i rękopisy z XVIII-XX w.

Realizacja projektu była możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Koszt projektu wyniósł 44,5 tys. zł, dofinansowanie z MKiDN wyniosła 29,5 tys. zł.

Uroczystości w Rychwałdzie. Ważna informacja

Wjazd do Rychwałdu będzie możliwy tylko od strony Żywca, gdyż przewidywany jest ruch jednokierunkowy. Przyjeżdżający od strony Jeleśni powinni kierować się na Żywiec. Pielgrzymi przybywający od Pewli Małej i Rychwałdku nie będą mogli dojechać do sanktuarium od strony szkoły i remizy strażackiej, tylko będą musieli włączyć się w ruch jednokierunkowy prowadzący aż do mostu im. o. Grzegorza Sroki. Pielgrzymi przyjeżdżający od strony Suchej Beskidzkiej i Gilowic będą mogli wjechać do Rychwałdu przez Żywiec Moszczanicę. Tak samo pielgrzymi z Bielska-Białej, Andrychowa i Kęt.

- Za utrudnienia przepraszamy, ale dzięki wprowadzeniu ruchu jednokierunkowego będziemy mogli sprawniej poruszać się po Rychwałdzie, zwłaszcza po zakończeniu uroczystości - tłumaczy kustosz sanktuarium.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto