Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strefa ekonomiczna Radzoechowy-Wieprz. Znamy nazwy nowych inwestorów

Jakub Marcjasz
Oficjalne otwarcie nowego zakładu firmy Żywiec Zdroju odbyło się kilka tygodni temu
Oficjalne otwarcie nowego zakładu firmy Żywiec Zdroju odbyło się kilka tygodni temu Jakub Marcjasz
Znamy nazwy nowych firm, które będą działać na terenie KSSE S.A. na Żywiecczyźnie. Kto dołączy do firmy Żywiec Zdrój?

Ponad 8,5 tys. metrów kwadratowych powierzchni liczy nowa fabryka firmy Żywiec Zdrój, która powstała na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w gminie Radziechowy-Wieprz. W nowym zakładzie pracuje 60 osób z czego blisko 30 to nowi pracownicy. Inwestycja kosztowała ponad 100 mln zł.

Tymczasem już teraz wiadomo, że nie jest jedyna firma, która postanowiła zainwestować w tym miejscu. - Swój zakład produkcyjny będzie uruchamiać MPS System, polska firma chemiczna z sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw, która planuje zainwestować osiem mln zł oraz utworzyć co najmniej dziewięć nowych miejsc pracy. Budowę kolejnego zakładu na Żywiecczyźnie rozpoczyna firma TI Poland, producent przewodów paliwowych, który dotychczas posiadał zakład w Bielsku-Białej. To trzecie zezwolenie na działalność w KSSE S.A. uzyskane przez brytyjską firmę, która tym razem zadeklarowała zainwestowanie ponad 37 mln złotych i utworzenie co najmniej 20 nowych miejsc pracy - mówi „DZ” Andrzej Zabiegliński, wiceprezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.

W tym momencie strefa na tym terenie ma w ofercie ostatnią nieruchomość o powierzchni 1,1ha. - Jest ona przedmiotem dużego zainteresowania ze strony inwestorów - mówi Andrzej Zabiegliński, który dodaje, że w tym obecnie trwają prace nad rozszerzeniem obszaru objętego statusem KSSE na nieruchomości o łącznej powierzchni około 30 hektarów (chodzi o północny obszar aktualnie należący do strefy). - Oczekujemy na rozporządzenie Rady Ministrów, dotyczące zmiany granic strefy - tłumacz wiceprezes KSSE S.A.

W trakcie oficjalnego otwarcia fabryki Żywiec Zdrój pojawił się temat dojazdu do zakładu i ewentualnych trudnościi wynikających z tego dla mieszkańców.

- Praktyka rozwoju obszarów przemysłowych pokazuje, że w aktualnej sytuacji, gdy obszar będzie zagospodarowany przez docelowo czterech inwestorów, istniejący dojazd powinien być wystarczający dla ich potrzeb, a jednocześnie wygenerowany przez nich ruch nie powinien być uciążliwy dla mieszkańców - uspokaja Andrzej Za-biegliński. Przyznaje jednak, że w dalszej perspektywie (po rozszerzenie obszaru przemysłowego) aktualny układ komunikacyjny wymaga rozbudowy i dopasowania do potrzeb większej liczby inwestorów.

- Wszyscy partnerzy - tak KSSE S.A., jak i inwestorzy, władze gminy Radziechowy-Wieprz oraz Starostwo Powiatowe w Żywcu - są zgodni w tej kwestii. Niezbędna jest poprawa istniejących punktów drogowych - np. skrzyżowania przy Biedronce i przejeździe kolejowym, a także budowa całkowicie nowych dróg dojazdowych. W najbliższym czasie stanie się to przedmiotem prac - początkowo koncepcyjnych, a następnie - w tym po określeniu ścieżki finansowania - oczywiście również wykonawczych - informuje wiceprezes KSSE S.A.

Ze względu na brak decyzji o rozszerzeniu strefy to jednak na razie wstępna faza działań.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto