Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Walka ze smogiem w Żywcu. Urzędnicy i strażnicy odwiedzą mieszkańców

Jakub Marcjasz
Arc Polskapresee
Brygady tygrysa - tak żartobliwie nazwał kontrolerów, którzy będą odwiedzać mieszkańców naszego miasta, burmistrz. Ci nie będą jednak żartować

Mamy kolejną odsłonę walki z zanieczyszczonym powietrzem w Żywcu.

Już od października wybranych mieszkańców miasta będą odwiedzać przedstawiciele Straży Miejskiej oraz Urzędu Miasta. Kto powinien się ich spodziewać?

- Po pierwsze przeanalizowaliśmy wszystkie zgłoszenia, jakie dotarły do Urzędu Miasta, a także Straży Miejskiej, a które dotyczyły spalania śmieci w piecach. Przypomnimy mieszkańcom o tych interwencjach - zapowiada Antoni Szlagor, burmistrz Żywca. - Po drugie sprawdziliśmy ilość i rodzaj oddawanych odpadów komunalnych. I są takie posesje, gdzie mimo że ich mieszkańcy płacili za śmieci, to nie oddawali ani plastiku, ani papieru. Zapytamy co z nimi zrobili i gdzie je wywieźli - mówi burmistrz Żywca, który dodaje, że przeanalizowane zostały dokumenty z lat 2013-2016.

Te dwie grupy mieszkańców powinny spodziewać się tego, że będą teraz baczniej obserwowane. Na razie liczba nie jest jakaś bardzo imponująca. Na początek zaplanowano 34 kontrole. - Nie mogę zgodzić się na to, aby jedni drugich w tym mieście truli. Nie będę tych działań podejmował, jak będzie już sezon grzewczy, tylko wcześniej, profilaktycznie - mówi stanowczo Antoni Szlagor.

A jakość powietrza w Żywcu, podobnie jak w innych regionach województwa, ciągle daleka jest od ideału. Jaka była w 2015 roku?

- Wyniki oceny wskazują, iż wciąż na większości obszaru województwa śląskiego występowały przekroczenia dopuszczalnych stężeń średniorocznych pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5, ale wielkości przekroczeń i liczba dni z przekroczeniami były mniejsze niż w latach poprzednich - mówiła w rozmowie z DZ kilka miesięcy temu Agata Bucko-Serafin, kierownik bielskiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach. Nie inaczej jest w Żywcu. W mieście nad Sołą i Koszarawą zmniejszyło się średnioroczne stężenie pyłu PM10 z 58 µg/m3 w roku 2013 do 44 µg/m3 w roku 2015 oraz ilość dni z przekroczeniami z 117 w 2013 roku do 97 w 2015 (przy dopuszczalnych 35). Przeprowadzone modelowanie stężeń pyłu PM2,5 dało wynik 29 µg/m3.

- Sytuacja się poprawiła, ale to wcale nie oznacza, że jest dobrze i powinniśmy spocząć na laurach. To oznacza, że powolnym krokiem spacerowym idziemy w odpowiednim kierunku - podsumowywała Agata Bucko-Serafin.

Dlatego w Żywcu zamierzają jeszcze dokładniej sprawdzać, czym ludzie palą w piecach. W tym celu Straż Miejska będzie pobierać próbki z palenisk. Jeżeli w ekspertyzie zostanie wykazane, że w piecu były spalane odpady, sprawca zostanie ukarany mandatem karnym w wysokości 500 zł. Badanie laboratoryjne będzie niezbitym dowodem na to czy w danym piecu były spalane odpady, czy też nie.

- Próbki chcemy pobierać w ostateczności - mówi Antoni Szlagor.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto