Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budowa szpitala w Żywcu. Bez akredytywy, ale...

Jakub Marcjasz
Dziś szpital miał już przyjmować pacjentów, a tymczasem...
Dziś szpital miał już przyjmować pacjentów, a tymczasem... arc Starostwo Powiatowe Żywiec
Przedłożenie kopii akredytywy, czyli pisemnego zobowiązania banku do wypłacenia określonej kwoty w określonym terminie do 21 czerwca - to warunek, od którego władze powiatu żywieckiego jeszcze w maju uzależniały zgodę na przedłużenie terminu zamknięcia finansowego dla firmy InterHealth Canada, która w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego buduje nowy żywiecki szpital. Termin upłynął, a akredytywy brak. Co dalej z najbardziej wyczekiwaną inwestycją na Żywiecczyźnie? Okazuje się, że zmieniły się okoliczności.

- Akredytywa nie będzie konieczna, gdyż partner prywatny przedłożył nowy model finansowania, w którym kredyt zostanie uruchomiony po zaangażowaniu środków własnych partnera prywatnego. Zostaną one przeznaczone na realizację budowy zgodnie z harmonogramem - tłumaczy Dariusz Szatanik, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Żywcu.

W efekcie władze powiatu po raz kolejny przesunęły datę zamknięcia finansowego „z warunkiem kontynuacji wykonywania prac budowlanych zgodnie z ustalonym harmonogramem oraz ich zakończenia w nieprzekraczalnym terminie”, który został wyznaczony na 30 maja 2018 roku.

- W tym czasie zostaną podjęte nowe uzgodnienia w zakresie wymogów formalnych i odpowiedzialności partnera prywatnego pod kątem nowych warunków finansowych - tłumaczy rzecznik starostwa.

Obecnie wykonywane są prace przed położeniem płyty szpitala. Palowanie to konieczność ze względu na teren, gdzie powstaje budynek. Tyle można wywnioskować patrząc na to, co dzieje się na placu budowy, bo harmonogram prac (aktualny) pozostanie tajny do momentu... zamknięcia finansowego.

- Prace postępują zgodnie z harmonogramem, by szpital został ukończony w połowie 2018 roku - odpowiedziała na nasze pytania dotyczące obecnego i następnego etapu prac w imieniu InterHealth Canada, Marta Piotrowska.

Tymczasem przy ul. Sienkiewicza 52, gdzie dziś działa szpital, firma Helimed uruchomiła Centrum Diagnostyczne. Dzięki temu pacjenci będą mieli możliwość skorzystania z nowoczesnego sprzętu do tomografii komputerowej, cyfrowego aparatu RTG i aparatu ultrasonograficznego (USG). - Nasze pracownie będą wsparciem w diagnozowaniu i leczeniu pacjentów żywieckiego szpitala bez konieczności ich transportu do ośrodków zewnętrznych - podkreśliła firma w wydanym komunikacie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto